Bebek Muhallebisi Tarifi

Besleyici ve doyurucu bir bebek maması arıyorsanız bu muhallebi tarifi tam size göre demektir. Gayet kolay bir şekilde, dakikalar içerisinde hazırlayabileceğiniz ve bebeğinize de taze olarak yedirebileceğiniz bebek muhallebisi, bebeklerin karınlarının tam olarak doymasını sağlar. Bu nedenle akşam öğünlerinde hiç tereddüt etmeden bebeğinize verebilirsiniz. Gece boyunca karnı acıkmayacağı için uyanmayacak, sağlıklı bir uyku süreci geçirecektir.

Anne sütünün azaldığı dönemlerde ya da bebeğin artık annesini emmek istemediği dönemlerde bebek muhallebisi bebekler için harika bir beslenme öğünü olabiliyor. Hem anne sütünün değerlendirilebilmesi hem de bebeklerin karnının iyice doyması için siz de bu tarifi uygulayabilirsiniz. Eğer sütünüz tamamen kesildiyse anne sütü yerine formül mama kullanabilirsiniz. Gayet besleyici ve sağlıklı bir gıda elde edeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Bebek Muhallebisi Tarifi

Bebek Muhallebisi İçin Gerekli Malzemeler

  • Anne sütü veya formül mama
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı pirinç unu

Bebek Muhallebisi Yapılışı

Bir su bardağı suyun içerisinde pirinç ununu iyice karıştırın ve pişirin. Bu esnada karışımın topaklanmaması için sürekli olarak karıştırmanız gerekiyor. Kıvamı koyu olacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra bir dakika daha kaynatın ve ocaktan alın. Sonrasında karışımın içerisine tereyağı ile anne sütünü veya formül mamayı ekleyin. Suluya yakın bir kıvam alana dek anne sütü veya formül mama ekleyerek karıştırın. Ilıdıktan sonra bebeğinize hemen verebilirsiniz.

Bebek Muhallebisi Yapılışı

Muhallebi Bebeklere Nasıl Yedirilmeli?

Bebekler aslında her türlü muhallebiden çok hoşlanır. Eğer bebeğiniz birkaç farklı türde muhallebi hazırladığınız halde hepsinden hoşlanmadıysa ve yemek istemediyse yanlış yedirme yönteminden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin muhallebi her ne kadar püreden daha az kıvamlı bir besin olsa da biberonla yedirilmemelidir.

Bunun nedeni muhallebinin kıvamı nedeniyle biberondan yenebilmesi için bebeklerin çok fazla efor sarf etmek zorunda olmasıdır. Bu duruma alışkın olmadıklarından yorulabilir ve yemeyi reddedebilirler. Oysa kaşıkla yedirdiğinizde bebekler muhallebilerin tadını da çok daha iyi alacaktır. Bu yüzden bebeğinize tüm muhallebileri kaşıkla yedirmeniz çok daha doğru bir yedirme şekli olur.

Muhallebiye Şeker Eklenmeli mi?

Annelerin yaptığı bir diğer hata da bebeklerine muhallebiyi sevdirmek için içerisine şeker eklemektir. Öncelikle bilmeniz gereken husus, bebeklerin 2 yaşına dek şekere ve tatlıya ihtiyacı olmadığıdır. Eğer buna rağmen mamalarına, çorbalarına ya da muhallebilerine şeker eklerseniz bebeğinizin sağlığına çok ciddi zararlar verirsiniz.