Çocuklarda Kekemelik Neden Olur?

Çocuğunuzda kekemelik var mı, yoksa sadece konuşurken heyecanlanıyor mu? Çocuklarda görülen kekemeliklerin büyük bir çoğunluğuna anne babaların neden olduğunu biliyor musunuz? Asla bir hastalık olmayan yalnızca konuşma bozukluğu olarak değerlendirilmesi gereken kekemelik çocuğunuzun korkusundan, endişesinden ya da stresinden kaynaklanıyor olabilir.

Çocuklarda kekemelik sık yaşanan durumlardan biridir. Her ne kadar toplumda bu durum bir hastalık gibi algılanıyor olsa da aslında kekemelik bir hastalık değil, yalnızca bir konuşma bozukluğudur. Genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan bu durum ender durumlarda yetişkinlerde sonradan da ortaya çıkabilir. Çocuklarda kekemeliğin anlaşılması 2 yaş ila 7 yaş arasında olur.

Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda Kekemelik Belirtileri

Bazı çocuklar konuşmayı öğrendiklerinde aynı kelimeyi ya da aynı heceyi tekrarlayabilir. Zamanla tekrarlamadan vazgeçen çocuklar büyüdükçe daha düzgün konuşmaya başlar. Kekemelik çok daha farklı bir konuşma bozukluğudur. Kekemelikte hem konuşmaya başlamakta hem de konuşmanın sürdürülmesinde bir bozukluk görülür.

Çocuklarda kekemelik teşhisinin konulabilmesi için fizyolojik bir sorundan mı yoksa psikolojik bir sorundan mı kaynaklandığının anlaşılması gerekir. Bunun için çocuklara okuma yazma biliyorsa şiir okutulur, bilmiyorsa şarkı söyletilir. Eğer şiir okurken ya da şarkı söylerken çocuk kekelemiyorsa, fizyolojik bir sorun olmadığı anlaşılır.

Psikolojik nedenlerin başında ise stres, kaygı, korku gibi endişeye dayalı duygular vardır. Bu durumda çocuk psikoloğu ile görüşmek en doğru seçim olacaktır. Ancak öncesinde bir hekimin kekemeliğe neden olan etmenin fizyolojik bir durumdan kaynaklanmadığını belirtmesi gerekir.

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemeliğin Tedavisi

Konuşma bozukluğu çocuklarda genellikle psikolojik durumlardan kaynaklanır. Çocuğu bu duruma sevk eden etmen ortadan kalktığında kekemelik de kendiliğinden geçer ve düzgün bir konuşma düzeni başlar. Örneğin anne babanın çocuktan çok fazla şey bekliyor olması pek çok çocukta kekemeliği beraberinde getirir. Ebeveynlerin beklentilerinin kalkması ve bunun çocuğa hissettirilmesi dahi sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Çocuklarda Kekemelik Nasıl Başlar?

Kekemelik 1,5 yaş ila 2 yaşında anlaşılmaz. Çünkü bu dönemde çocuklarda düşünce gelişimi çok hızlı olur. Düşüncelerini kelimelere dökmekte zorlanan çocuklar yanlış kelimeler kullanabilir, kelimelerin sonunu yutabilir veya çok heyecanlandığı için kekeleyebilir. En sağlıklı teşhisin konulabilmesi için çocuğun 3 yaşına gelmesi beklenmelidir. 2 yaş çocukların iletişimde kelimelere daha fazla yer verdiği bir yaştır. Bu dönemde kelime kullanım tarzı ve konuşma tarzı kendini belli etmeye başlar.