Erkekte Kısırlık Varikosel ve Azospermi

Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde sorunun %40 erkekten kaynaklanır. Erkekte meydana gelen kısırlık nedenleri arasında hormon hastalıkları, iltihaba dayalı enfeksiyonlar ve genetik sorunlar yer alır. Bunun yanı sıra damarlarda oluşan varisleşme yüzünden de olumsuz sonuçlar alınır. Fakat Varikosel tedavisi sayesinde bu sorun ortadan kaldırılarak sağlıklı gebelikler ve bebekler elde edilir.

Çocukları olmayan çiftlerin %40’ınsa sorun erkekten kaynaklanır. Erkek kısırlık tedavisinde tıp tekniklerinde pek çok gelişme sağlanmıştır. Erkekte meydana gelen kısırlıklar sperm tahlillerinden anlaşılabileceği gibi bazen özel tetkiklerin yapılması da gerekebilir. Özellikle 1922 yılında keşfedilen mikroenjeksiyon tekniği sayesinde erkek kısırlık sorunları çok rahat şekilde teşhis ve tedavi edilir.

Erkek Kısırlığında Genetik İncelemenin Önemi:

Erkekte Kısırlık

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • İltihaba bağlı hastalıkları
  • Genetik sorunlar
  • Önceden geçirilmiş olan cerrahi operasyonlar
  • Doğum sırasında meydana gelen sorunlar
  • Hormon hastalıkları
  • Kimyasal faktörler

Bu nedenlerin yanı sıra yaygın olarak karşılaşılan bir diğer sebep ise damarlarda oluşan varisleşmedir. Varikosel tedavisi sayesinde bu sorunda etkili sonuçlar alınır. Alkol ve sigara kullanımı nedeniyle de erkekte sperm kalitesinde sorunlar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kas geliştirmek ve vücut yapmak için alınan zararlı doping ve steroid benzeri ilaçlarda kısırlığın nedenleri arasındadır. Bu ilaçlar zamanla üretim bozukluğuna ve üretim organlarında etkisiz duruma yol açar. Erkeğin çalıştığı iş ve günlük hayattaki aktivitelerde kısırlığa yol açabilir. Çok sıcak ortamda çalışmak, kimyasal madde kullanılan alanlarda iş görmek ve sürekli oturarak çalışmak kısırlık nedenlerindendir.

Erkekte Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde Kanallarda Tıkanıklık Nasıl Oluşur?

Erkeklerde kanallarda tıkanıklık olmasının 4 nedeni vardır. Bunların başında vücutta belirli zamanlarda oluşan kistlerin meydana getirdiği kistler, vazoktemi adı verilen gebelik istememe sonrası tüplerin bağlanması, cinsel yolla enfeksiyon bulaşması ve tıkanıklık sonucu oluşan kısırlıklar gelir. Tıkanıklık nedeni ile oluşan tıkanıklıklar cerrahi işlemeler sonucunda çözülebiliyor ve çiftler doğal yöntemler ile çocuk sahibi olabiliyor.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlığın anlaşılması daha kolaydır. İlk belirtilerin idrar sırasında yanma ve zorlanma olduğu söylenebilir. Fakat hastaların utanma ya da çekinme nedeni ile doktora başvurmadan aldıkları reçetesiz ilaçlar kısırlığın daha fazla ilerlemesine neden olabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kesinlikle eczaneden ilaç alınmamalıdır. Bu ilaçlar hem kısırlığı dönüşü olmayan yollara sokar hem de prostat ve testislere sıçrar. Daha önceden geçirilmiş kanser hastalığı da kısırlığın nedenleri ve belirtilerinden sayılır.

Önce Kadın mı Erkek mi Doktora Başvurmalı?

Eşlerin birlikte doktora başvurması daha yararlıdır. Fakat ilk olarak erkek incelenmelidir. Erkeğe ilk olarak sperm ve hormon testi yapılır. Erkek kısırlığında tedavi yöntemleri kademe kademe ilerler. İlk olarak tespit edilen nedenlere bağlı olarak tedavi yöntemleri geliştirilir. Daha sonra çiftlerde doğal yolla gebelik oluşturulmaya çalışılır. Sonuç alınamadığı durumlarda ise tedavilere ağırlaştırılır ve buna ek olarak üreme teknikleri ilave edilir. Erkek kısırlık teşhisi konan çiftlerde tercih edilen en kolay ve etkili yöntem aşılamadır.

Aşılama yönteminin yanı sıra bazı çiftler için mikroenjeksiyon yani tüp bebek tedavisi uygun görülür. Bu tedavi yönteminde başarı oranı %80’dir. Hamilelik oranı ise %40’tır. Pek çok tedavi yöntemi ile çözüm bulamayan çiftler bu yöntem sayesinde olumlu sonuç alabiliyor. Kısırlık tedavisinde olumlu sonuç alınabilmesi için kaliteli bir ortamın ve tedavilerin olması çok önemlidir.