Hamilelikte Bebeğin Önden Gitmesi

Hamilelikte bebeğin 3 hafta önden gitmesi ve bebeğin 4 hafta önden gitmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda bebeğin kafasının önden gitmesi şeklinde de görülebilmektedir.

Gebelik haftalarının önden gitmesi olarak adlandırılan bu durum büyük soruna dönüşebilmektedir. Bu sebeple, soruna dair olan detayların araştırılması gerekmektedir.

Hamilelikte Bebeğin Önden Gitmesi

Ultrason sonuçlarında bebeğin gelişimi ile annenin belirttiği son adet tarihi arasındaki uyuşmazlık belli olabilmektedir. Annenin belirlemiş olduğu değerler ve bebeğin gelişimi arasında olmaması gereken bir değişkenlik bulunduğu zaman sorundan söz edilebilmektedir. Ancak bebeğin gelişim sürecinde kesin bir sorun olup olmadığının belirlenebilmesi için doktor tarafından detaylı bir şekilde tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Gebeliğin önde gittiği durumlarda anne adayları son adet tarihlerini yanlış bir şekilde hesaplamış olabilirler. Bazı zamanlarda ise birden fazla yumurtlama gerçekleştirilmiş olabilir ve anne adayları bu durumun farkında olmayabilir. Doktorlar 6,7 ve 8. haftalarda yaptıkları ultrason değerlendirmelerinde bebeğin gerçek yaşını ortaya koyabilmektedir. Belirli bir süreye kadar önde gidilmesi sorun değilken gebelikte bebeğin 1 ay önde gitmesi gibi durumlar sorun olarak ele alınabilmektedir.

Bebeğin Önden Gitmesi Ne Demek?

Hamilelik Haftasının Aşırı Önde Gitmesi Ne Tür Bir Sorundur?

İlk dönemlerde bebeğin 3 haftadan az olacak şekilde önde ilerlemesi herhangi bir soruna yol açmayabilir. Ancak ilerleyen süreçlerde 3 hafta geçildiği takdirde gebeliklerde bebek iriliği sorunları meydana gelebilir. Bu durumda annenin diyabet hastalığı gibi gebelik döneminde rahatsızlığa yol açabilecek hastalıklara sahip olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamilelik Haftasının Bebegin Kafasinin Aşırı Önde Gitmesi

Bazı durumlarda gebeliğin ilerleyen haftalarında da anne adayları bu sorun ile karşılaşabilirler. Bu durum aynı zamanda düşük riski ve erken doğum gibi istenmeyen durumların da ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi de risk altına girebilmektedir. Doktorlar bu konuda anne adayları ile uyumlu bir şekilde çalışmak ve problemlerin üstesinden gelebilmek konusunda büyük bir rol üstlenmektedir. Bebeğin karın çevresinin önden gitmesi gibi durumların da doktorlar tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu tür durumlar ortaya çıktığı zaman vakit kaybedilmeden profesyonel müdahalelerde bulunması da büyük önem taşımaktadır.