Hamilelikte Eşinizle Aranızı Bozma İhtimali Yaratan 5 Durum

Kısa sürede vücudunuzda meydana gelebilecek olan hızlı değişimler sizleri birdenbire tepetaklak eden hormonlar ve dünyaya gelecek olan yeni bebeğiniz ile ilgili düşünceler hamileliğe ayak uydurmanızı zorlaştırabilir.

 Bu değişimlerden dolayı ilişkinize zarar vermek istemiyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz de gerekebilir.

Gebelikte Ruh Halindeki Dalgalanmalar

1. Ruh Halindeki Dalgalanmalar

Kısa bir dönem içerisinde yaşadığınız fiziksel değişimler ve dünyaya gelecek olan bebeğiniz ile ilgili kaygılarınız ruh halinizde çalkantılar olmasına sebep olabilir. Gayet normal olan bu duygusal salınımlar sizi mutluluğun zirvesinden depresyonun en dip noktalarına kadar sürükleyebilir.

Ruh halindeki dalgalanmalardan sizin kadar eşiniz de etkilenecektir. Bugünlerde neden böyle davrandığınızı bilmesi ve size nasıl yardımcı olabileceğini bilmesi işleri kolaylaştırabilir. Eşinize o an neye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir ve hormonlarınızın duygularınızı nasıl rehin aldığından bahsedebilirsiniz.

Kendinizi iyi ve kötü hissetmenize sebep olabilecek şeylerin neler olduğunu anlatacağınız zaman açık ifadeler kullanmaya çalışın.

Gebelikte Terk Edilme Korkuları

2. Terk Edilme Korkuları

Hamilelik sürecindeki pek çok kadın gibi sizler de eşinizin başına kötü bir şey gelmesinden ya da sizi terk etmesinden endişe duyuyor olabilirsiniz. Yersiz korkularınız eşinizi biraz sık boğaz etmenize yol açabilir. Endişelenmenize aslında gerek yoktur. Eşiniz sizi terk edip gitmeyecektir. Bu hallerinizin ona karşı olan sevginizden kaynaklandığını ve hamileliğiniz ile ilgili olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır.

Gebelikte Kendini Çirkin Hissetmek

3. Kendini Çirkin Hissetmek

Kadınlar bu dönemlerde kendilerini beğenmeyen ve çirkin bulan ruh hallerine bürünebilirler. Ancak bu durum eşinizden kaçmanıza sebep olmamalıdır. Bu tür zamanlarda biraz değişim yapmanız size iyi gelebilir.

Gebelikte Aynı Duyguları Hissedememek

4. Aynı Duyguları Hissedememek

Hamile olduğunuzu hissettiğiniz andan itibaren anne gibi hissetmeye başlamanız normaldir. Diğer yandan bedeniniz de size bunun sinyallerini verecektir. Fakat eşinizde bu belirtilerin hiçbiri olmayacağı gibi bebeğinizi kucağınıza almadan önce bir baba gibi hissedebilmesi de son derece zordur.

Sizin kadar heyecanlı olmayacağı için eşinize kızabilirsiniz. Fakat bu onun harika bir baba olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman olaylar normale dönecektir. Bu vakte kadar bebeğinize gösterdiğiniz ilgiden eşinize de pay ayırmayı unutmamalısınız.

Gebelikte Bağ Kuramamak

5. Bağ Kuramamak

Hamilelik sürecinde yaşadığınız bedensel değişimlere alışabilmeniz biraz vakit alabilir. Başlangıç sürecinde yaşadığınız gaz sancıları ve mide bulantıları gibi durumlar size utanç verici geliyor olabilir. Bu sebeple, kendinize yabancılaşarak eşinizden uzaklaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey ise eşinizin sevgisine ve yeni hayatınızın güzellikleriyle ışıltısına kendinizi bırakmak olacaktır.