Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamilelikte kadınların en çok korktuğu ama kaçınılmaz olarak yaşadığı rahatsızlıklar arasında nezle ve grip geliyor. Bu dönemde ilaç kullanımı bebek için zararlı olabileceğinden hastalıktan korunmak ya da doğal yollarla kurtulmak en doğrusu. Nezle ve grip durumunda antibiyotik kullanımı ise hastalık üzerinde etki göstermiyor.

Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi; gözlerde kızarıklık, sulanma, boğaz ağrısı, boğazda yanma, öksürük, balgam, halsizlik, yüksek ateş ve baş ağrısı yapan hastalıklar normal zamanlarda kullanılan bir takım ilaçlarla iyileştirilebilir ancak bu rahatsızlıklar gebelik döneminde görüldüğünde, ilaç kullanımı son derece tehlikeli olan gebelerin iyileşmek için başka yöntemler kullanması gerekir. Zaten ilaçlar bebeğe zarar vermese dahi, antibiyotikler virüslere etki etmeyeceği için gereksiz yere antibiyotik kullanmamak gerekir.

gebelikte grip nasil gecer

Gebelikte Gripten ve Nezleden Korunmak için Önlemler

Gebeler hastalık dönemlerinde bol bol sıvı almalı, istirahat etmeli ve vitamin takviyesi yapmalıdır. Ayrıca doktor kontrolünde olmak şartı ile birtakım hafif ağrı kesici – ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Ek olarak gebelikte kullanımının sakıncası olmadığı kanıtlanan burun spreyleri, boğaz spreyleri, öksürük ilaçları da kullanılabilir. Bu tür rahatsızlıklardan kurtulma yollarını aramak yerine hasta olmadan önce gerekli önlemler alınması daha makbuldür.

Özellikle hastalık taşıyan insanların bulunduğu ortamlardan uzak durmak, sık sık elleri yıkamak, bolca vitamin almak bu önlemlerden bazılarıdır.