Havuçlu Patates Püresi Tarifi

Bebeğiniz çok az sayıda ek gıdayı severek yiyorsa şimdi de patates püresini denemelisiniz. Bu gıdayı sevmeyen bebeklerin sayısı yok denecek kadar. İçerisinde ekleyeceğiniz bir adet havuç, püreyi bebeğiniz için çok daha faydalı bir hale getiriyor. Son derece kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu püre ile bebeğinizin karnının iyice doyduğundan da emin olabilirsiniz.

Bebeğinizin büyüdüğünde ve kocaman bir çocuk olduğunda da sizden ısrarla yapmanızı isteyeceği bir tarifle karşınızdayız: patates püresi… Bu harika lezzet bebeklerin hem gelişimine büyük katkıda bulunuyor, hem sindirimini kolaylaştırıyor hem de karınlarının gayet iyi doymasını sağlıyor. Son derece kolay bir şekilde hazırlanabiliyor olmasını da unutmamak lazım.

Havuç ve Patates

Aslında patates püresi yapmayı herkes bilir. Ancak bizim tarifimiz bebekler için olduğundan biraz daha farklı bir hazırlama tekniği ile malzeme listesiyle karşılaşabilirsiniz. Tarifimizi eksiksiz bir şekilde uygulamanızı öneririz. Böylece bebeğinizin severek yiyeceği gıdalar listesine bir yenisi daha eklenecektir.

Patates Püresi İçin Malzemeler

  • 1 adet küçük boy havuç
  • 1 adet orta boy patates
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Patates Püresi Yapılışı

Patatesi ve havucu iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve minik kipler şeklinde doğrayın. Ardından Bir su bardağı kadar su eşliğinde iyice haşlayın. Eğer düdüklü tencereye koyarsanız malzemeler sadece 15 dakikada haşlanacaktır. Daha yumuşak bir kıvam alacakları için püre haline getirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Havuçlu Patates Püresi

Malzemeler haşlandıktan sonra içerisinde zeytinyağını ilave edin ve blenderdan ya da mutfak robotundan geçirin. Bebekler için hazırlanan patates püresinin biraz daha sulu bir kıvam alması gerektiğini unutmayın. Kendiniz için hazırladığınız patates püresini bebekler yutmakta güçlük çekebilir. Bu nedenle patates püresi çorba ile sıradan bir püre arasında bir kıvama sahip olmalı. Eğer bu kıvamı yakalamakta güçlük çekerseniz püreye bir miktar süt ekleyebilirsiniz.

Bebeğime Ne Zaman Patates Püresi Vermeliyim?

Bebekler özellikle ek gıdaya geçtikten sonra sıklıkla sindirim sistemi problemleri yaşarlar. Eğer bebeğiniz ishalse hiç tereddüt etmeden patates püresi verebilirsiniz. İshalinin kesilmesine yardımcı olacaktır. Ancak bebeğinizde kabızlık sorunu varsa bu tarifi kabızlık problemi bitene dek vermeyin. Sonrasında rahatlıkla verebilirsiniz.

Havuçlu Patates Püresi Bebekler İçin Faydalı mı?

Bebekler ek gıda ile beslenmeye başladıktan yaklaşık bir hafta sonra bebeğinize bu tarifle hazırladığınız patates püresini gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Bol miktarda A vitamini içeren bu püre bebeğinizin ciğer gelişimine katkıda bulunacaktır. Ayrıca vücut için zararlı bakterilerin ve zehirlerin vücuttan dışarıya atılmasını da kolaylaştırıyor. Haliyle bebeğinizin vücudundaki iyi bakteriler çoğalırken zararlı bakterilerden de kurtulmuş oluyor. Bu püre son derece faydalı!