Menopoz, 40 yaşından sonra 55 yaşına kadar olan süre arasında görülen adet kanamalarının düzensizleşmesi ve sonra tamamen ortadan kaybolması ile sona eren bir süreçtir. Menopoz adet kanamasının sona erdiği anlamına gelmektedir. Kadınlar bu dönemi hayatlarının üçte birini bu dönem içinde yaşarlar. Ancak insan ömrünün uzaması ile birlikte bu dönemin yaşanması da uzayabilmektedir. 40 yaşından önce menopoz yaşandığı durumlara erken menopoz adı verilir.

Bu durum belirtilerini göstermeden ve herhangi bir başka rahatsızlık olmadan da yaşanabilir. Ancak bu şekilde menopoz dönemi yaşayan kadınların sayısı oldukça azdır. Dönemin meydana getirdiği birtakım hususlar kadınların hayatlarını olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Olumsuz şartların oluşması kadınların başka hastalıklara yakalanmasına da sebep olabilir.

Yumurtalıkların hormon üretiminin azalması sonucu adet kanamaları düzensizleşmeye başlar. Hormon üretiminin azalması demek aynı zamanda terleme ve ateş basması gibi durumları da beraberinde getirir. Günümüzde menopoz artık hastalık olarak kabul edildiği için yumurtalık hormonları laboratuvar ortamında üretilebilmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Bu dönemde ilk olarak dikkat çeken belirtiler arasında adet döneminin düzensizleşmesi yer alır. Kanama miktarı azalarak yumurtlama da azalır ve gebe kalma ihtimalleri düşmeye başlar. Östrojen hormonunun da azalmasına bağlı olarak farklı bozukluklar ortaya çıkabilir.

Gece terlemeleri, ateş basması, çarpıntı ve kızarıklık menopoz dönemi denildiği zaman akla gelen belirtiler arasında yer alır. Menopoz dönemi ilerlediği zaman 4-5 yıl sonra belirtiler ortadan azalarak kalkmaya başlar.

Psikolojik rahatsızlıklar da menopoz döneminde kadınlar üzerinde görülebilir. Gerginlik, sürekli sinirli olma hali ve depresyon bu dönemde sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alır. Uyku kalitesinin düşmesi ve REM uykusunun azalması da menopoz döneminde kadınların yaşadığı sıkıntılar arasında yer almaktadır. Baş ve eklem ağrıları, cinsel isteksizlik, kas ağrıları da menopozun diğer belirtileri arasındadır.