Sperm Değerlendirmesi Sonucu

Sperm (semen ) değerlendirilmesi sonucunun iyi çıkması için uzmanlar bazı uygulamalar yaparlar. Semen örneği temiz bir kaba alınır. Penisten gelen meniler kabın içine konulur. Laboratuvara 1 saat içerisinde ulaştırılmalıdır. Semen örneği miktarları pH’ı, lökosit varlığı, rengi, früktoz miktarları gibi tüm özelliklerine bakılır. Sperm sayısı ve yapısı semen incelemesi sonucunda öğrenilir.

Sperm testi erkekte kısırlık durumunu anlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Erkekten ejekulasyon sırasında alınan sıvı androloji laboratuvarlarında incelenir ve içerisinde bulunan hücrelerin değerlendirmesi yapılır. Erkeğin çocuk sahibi olabilmesi için bu değerlendirmenin sonucunda sperm sayısı 15 milyon, hareketi %40, morfolojisi ise %4 olmalıdır. Bunlar normal değerlerdir.

Sperm Değerlendirmesi

Sperm sayısı daha az çıkarsa Oligozoospermi, hareketi daha az çıkarsa Asrenozoospermi, morfolojisi az ise Teratozoospermi ismi verilir. Bunlardan sadece birinin görülmesi kısırlığa neden olabilirken, ikisinin ya da üçünün birden görüldüğü durumlar da vardır. Sperm morfolojisi genetik bir durumdur, bu nedenle bütün testlerde aynı sonuç çıkar. Ancak spermin sayısı ve hareketliliği her testte farklılık gösterebilir.