Süper Baba Olmanın 5 Yolu

Babaların çocuklarıyla ilgili hayalleri aslında ortak! Her baba “süper bir baba” olmak, bir anlamda çocuklarının gözünde kahraman olmak ister. Peki, süper baba olmak için süperman olmaya gerek var mı? Elbette yok! Süper bir baba olma yolunda gösterdiğiniz çaba, çocuğunuz kadar size de iyi gelecek.

Bebekler dünyaya geldikten sonra değil, annelerinin karnındayken dahi anneleri ile çok güçlü bir bağ içerisindedirler. Doğumdan sonra bu bağ güçlenir ve sonsuza dek de devam eder. Oysa babalar için durum biraz daha farklı bir seyir izliyor. Babaların çocukları ile nasıl bir bağ kuracakları, ne kadar iyi bir baba oldukları ile de çok yakından ilgilidir.

super baba olmak

Peki, siz ne kadar iyi bir babasınız? Eğer daha iyi bir baba olmak hatta süper baba olmak istiyorsanız bazı davranışları sergilemekten kaçınmamalı, bazı sorumlulukları almaktan endişe duymamalısınız. Size süper baba olmanın formülünü açıklayacağız. Uygulayıp uygulamamak, deneyip denememek ise tamamen size kalmış!

1- Sorunları Önce Siz Çözün!

Bebeklerin sorunlarına dair çözümleri her daim annelerin bulması ve uygulaması istenir. İşte bir baba olarak kaybettiğiniz nokta da buradan başlıyor. Sorun çözen kişi olmaktan asla kaçmayın. Aksi halde süper baba olmak sadece hayallerinizde kalır. Sorunları önce siz tespit edin ve mantıklı çözümler üretin. Örneğin bebeğin gazını çıkarmak konusunda daha aktif davranarak işe başlayabilirsiniz.

gaz cikaran baba

2- Öğrenmekle Yetinmeyin ve Emek Verin!

Bebeklerin altını değiştirmeyi, mama hazırlamayı ve benzer bakımları öğrenmek yeterli değil. Eğer süper baba olmak istiyorsanız öğrendiklerinizi uygulamalı, bir başka deyişle bebeğinize emek vermelisiniz. Bu durumdan annenin de çok fazla hoşnut kalacağını unutmayın. Yani hem süper baba hem de süper koca olabilirsiniz.

3- Oyun Arkadaşı Olun!

Henüz bebeklik döneminden başlayarak çocuğunuzun oyun arkadaşı olmalısınız. Ancak bunu göstermelik bir şekilde yapmayın! Çocuklar ne kadar içten olduğunuzu hemen anlar. Çocuğunuzla oynarken onun keyifli zaman geçirdiğinden emin olmalısınız. Unutmayın; çocukların kalbine giden yol, oyundan geçer! İyi bir oyun arkadaşı olursanız, harika bir baba olacağınızdan da hiç şüpheniz olmasın.

oyun oynayan baba

4- Duygusal Bir Bağ Kurun!

Çocuğunuzla sadece fiziksel bir bağ içerisinde olmanız yeterli değil. Bu durum sizi süper bir baba yapmaz. Aynı zamanda duygusal bir bağ da kurmalısınız. Hasta olduğunda yanında uzun süre kalmalı, uykudan önce mutlaka onunla zaman geçirmeli ve gün içerisinde de çocuğunuzla sıklıkla sohbet etmelisiniz. Onunla konuşmanız, onu önemsediğiniz ve ciddiye aldığınız izlenimini çocuğunuza mutlaka verecektir.

5- Yardımcı Değil Partner Olun!

Özellikle oyun zamanında çocuğunuza yardım etmek yerine, partneri olursanız, aranızdaki bağ da bir hayli güçlenecektir. Çocuklar babalarıyla herhangi bir işi yapabilmelidir. Tamirattan kurabiyeye, temizlikten dekorasyona kadar yaptığınız her işe çocuğunuzun da dahil olmasını sağlayın. Onun gözünde süper bir baba olmanız aslında işte bu kadar kolay! Sadece kendinize güvenin, kolları sıvayın ve bugünden itibaren yepyeni bir baba olun.