Tüp Bebek Uygulaması için Yaş Sınırı var mıdır?

Tüp bebek yönteminde yaş uygulaması yumurtalık kalitesine göre saptanır. Âdetin 3. gününde yapılacak olan hormon testleriyle ultrasonografiler sonucunda yumurtalık kapasiteleri belirlenir. 45 yaşına kadar tüp bebek işlemi uygulanır. 38 yaş üstü kadınlarda preimplantasyon genetik tanısıyla embriyoların kromozomlar yönünden normal olup olmadığı incelenir. İnceleme sonuçlarına göre tüp bebek işleminin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.

Günümüzde yapılan tüp bebek tedavilerinde başarı elde etmenin en önemli unsurlarından biri de kadının yaş sınırıdır. Kadının yaşının ilerlemiş olması hem yumurta kalitesini hem de sayısını önemli ölçüde etkiler. Çiftlerin nasıl olsa tüp bebekle istediğim zaman bebek sahibi olurum diyerek bu işi çok geç zamanlara bırakmaları çocuk sahibi olma şanslarını en aza indirir. Tüp bebek yapmak için kesinlikle en erken yaşlarda tedaviye başlamalıdır çünkü bu uygulama için kaliteli ve yeterli sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır.

Tüp Bebek Uygulaması Yaş Sınırı

Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde bu durum tüp bebek tedavisi adı altında yani spermlerin ve yumurtanın vücuttan dışarı bir alanda döllendirilmesi ile olur. Laboratuar alanında embriyo oluşturulduktan sonra anne rahmine tekrar transfer edilir ve gebelik oluşumu beklenir. Fakat yumurtalıklarında ve yumurta kalitesinde sorun olan kadınlarda tüp bebek tedavisine başlamak mümkün değildir. Kadınların doğurganlık özelliği 35 yaşından itibaren gittikçe azalır fakat 38 yaşında tekrar hızlanır. 40 yaşından sonra ise normal yollarla bile bebek sahibi olmak çok zor iken tüp bebek ile başarı %20 oranının daha altında görülür.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşı Yüzünden Düşük Olur mu?

Yaşı ilerlemiş kadınlarda tüp bebekte başarı sağlanmış olsa da doğum ile gerçekleşmesi çok düşüktür. Bebeğin doğumdan önce düşme olasılığı çok yüksektir. Tüp bebek tedavilerinde her 4 çiftten yalnız birinde başarı elde edilir. Anne adayları için konulan yaş sınırına dikkat edilmelidir. Dünyanın pek çok yerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda annenin yaş olarak ilerlemiş olması yumurtalarında yaşlanması anlamına gelir.