Bebek sağlığı, aynı zamanda bebek temizliği anlamına gelir. Tüm vücut ve ortamın, hatta annenin bile temiz olması çok önemli. Özellikle dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. Bebek vücudunun temizliği, bebek ağız, burun ve göz çevresinin temizliği ve bebek göbek temizliği şeklindedir. Vücudun farklı bölgelerin temizliğin de farklı dikkat edileceği noktalar vardır.

Bebeğin Göbek Temizliği

Yeni doğan bebeklerin henüz düşmemiş göbek kordonu, anneleri hep telaşlandırır. Bebeğin üzerini değiştirirken ya da altını temizlerken çok dikkatli olunmalı aynı zamanda da göbek sürekli dezenfekte edilmelidir.

Bebeklerde Vücut Temizliği

Bebek temizliği doğal sabun ve şampuanlarda haftada en az 1 kez yapılmalı. Banyodan sonra bebek yağları ile bebeğin vücudu yağlanmalıdır. Eğer altında pişik oluşmuş ise doktor tarafından tavsiye edilen krem ve pudralar kullanılmalı. Bebekleri kucakta tutarken ise mutlaka bir eliniz bebeğin belinde olmalıdır. Aynı şekilde bebeği yatırırken ya da kaldırırken bel bölgesini elinizle desteklemelisiniz.

Ağız, Burun, Göz Temizliği

Bebeklerin gözyaşı kanalları dar olduğundan ve henüz tam olarak gelişmediğinde göz çapaklanmalarına sık rastlanır. Bu durumda saf su ve pamuk kullanılarak göz temizliği yapılabilir.

Ortamdaki tozlar, bebeklerin ağız içinde enfeksiyonlara neden olur. Karbonatlı su ve pamuklu çubuk yardımı ile ağız içi temizlenebilir.

Bebeklerin burun temizliğinde ise ek uygulamalar gerekebilir. Mevsim kış ise burun tıkanıklığı, sümük ve hırıltı gibi şikayetler sıkça görülür. Bebek hasta oldu sanılabilir fakat sorun sadece burun tıkanıklığıdır. Bu durumda bebekler için özel olarak tasarlanmış aletlerle burun temizliği yapılır ve önerilen damlalarla da burun açılabilir.