Çocuk Sahibi Olamayanlar için Tek Yöntemi Tüp Bebek mi?

Çocuk sahibi olmayı düşünenlere, detaylı bir inceleme yapılarak, problemin nereden kaynaklandığı hakkında bilgi verilir. Tedavi yöntemleri arasında, tüp problemlerinin cerrahi tedavisi, yumurtlama uyarıları, aşılama şeklinde aşamalar uygulanır. Uygun şartlara sahip olanlara, ilaçlarla yumurta gelişimi sağlanır. Sperm belirli işlemlerden geçirilir ve rahim içine enjekte edilir. Bu yönteme ‘aşılama’ adı verilir.

Günümüz çiftlerinde bebek sahibi olamama problemi giderek yaygınlık gösterirken, tıp dünyası da buna çözüm getiren gelişmelere imza atmaya devam ediyor. Çocuk sahibi olmayanlar için ilk akla gelen tedavi yöntemi tüp bebek. Peki, tüp bebek yönteminden başka bir tedavi çeşidi yok mu?

Çocuk sahibi olmayan çiftler için uygun tedavi yöntemine karar vermeden önce yapılması gereken şey çeşitli tetkik ve incelemeler yaparak buna engel olan durumun kaynağını öğrenmek gerekir. Embriyo oluşumunu engelleyen durum saptandıktan sonra çiftin çocuk sahibi olabilmesine olanak sağlayacak en kolay yöntem belirlenir çifte sunulur.

Tüp Bebek Yöntemi

Çocuk Sahibi Olmak için Tedavi Yöntemleri

  • Tüp problemlerinin cerrahi tedavisi
  • Yumurtlama uyarısı ve takibi
  • Aşılama
  • Tüp bebek tedavisi

Çiftler için uygun tedavi yöntemi seçilerek uygulamaya başlanır. İlk olarak yumurta gelişiminin sağlanması için ilaç tedavisi uygulanırken, aynı zamanda spermin cerrahi işlemlerden geçirilerek rahmin içerisinde verilmesiyle aşılama tedavisi de yapılabilir. Gebelik elde etmek için aşılama da tüp bebek tedavisi kadar yaygın şekildedir.