Embriyo Transferi Sonrası Neler Yapılmalı?

Laboratuar ortamında döllenen yumurtanın rahime yerleştirme uygulaması embriyo transferidir. Transfer sonrasında hastanın bir süre yatıp dinlenmesi başarı oranını yükseltir. Cinsel perhiz şart değildir ancak doktorun başka nedenlere bağlı olarak cinsel birlikteliğe yasak getirmesi söz konusu olabilir. En önemlisi de anne adayı stresli ortamlardan ve ağır işlerden uzak durması gerekiyor.

Tüp bebek uygulamalarında özellikle kadınların en çok merak ettiği aşama embriyo transferi oluyor. Bu operasyonun nasıl yapıldığı ve özellikle transfer sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği soruları aslında uygulamanın en çok üzerinde durulan konularıdır.

Embriyo transferi sonrası kadının yatması gerekmiyor. Fakat bir süre yatarak dinlenmesinin başarı şansını arttırdığı biliniyor. Bu nedenle genellikle transfer sonrasında zorunlu olmamakla birlikte hekimler kadının yatmasını öneriyorlar.

embriyo transferi

Embriyo transferi sonrasında kadının günlük yaşamına geri dönüp dönmeyeceği ise tamamen kadının yaşam tarzı ile ilgilidir. Stresli bir iş ortamında bulunuyor olması veya kas gücü gerektiren ağır işlerde çalışıyor olması durumunda hekimler kadınların yıllık izin kullanmasını öneriyor. Çünkü bu iki faktör tüp bebek uygulamalarında başarı ilişkilendiriliyor. Olabildiğince huzurlu ve sakin ortamlarda bulunan kadınlarda transfer başarılı bir şekilde hamilelik ile sonuçlanabiliyor.

En çok merak edilen konulardan bir diğeri de cinsel perhiz yapılıp yapılmaması gerektiğidir. Bu konuda en sağlıklı bilgileri hekiminizden öğrenebilirsiniz. Ancak genel kanı cinsel birlikteliğin başarıda etkili olmadığıdır. Bu nedenle pek çok hekim cinsel bir perhiz önermiyor. Fakat bazı durumlarda kadının veya erkeğin anatomik yapısı göz önünde bulundurularak hekim tarafından cinsel birliktelik yasağı getirilebiliyor.