Gebelikte Yememeniz Gereken 9 Yiyecek

Beslenme ile sağlık arasında çok yakın bir ilişki var. Bu ilişkiyi korumak, gözetmek lazım. Özellikle de hamilelik döneminde! Bu yüzden gebelikte sağlığınız için önerilen gıdaları mutlaka tüketmeli, sakıncalı olan gıdalardan da uzak durmalısınız. Eğer hamileyseniz bu yazıyı mutlaka okuyun.

Hamilelik sürecinde beslenmenize her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Anne adayları genellikle neleri tüketmeleri gerektiği konusuna yoğunlaşıyor. Sağlıklı bir bebek gelişimi için bazı gıdaları mutlaka tüketmeniz şart. Ancak bazı gıdalardan da uzak durmanız gerekiyor. Üstelik hamilelik süreci boyunca yani 9 ay boyunca bu gıdaları tüketmemelisiniz. İşte nedenleri ile birlikte yememeniz gereken o gıdalar!

yumurta

Çiğ Yumurta ve Az Pişmiş Yumurta

Gebelikte yumurta mutlaka tüketilmeli, elbette çok pişmiş olması kaydıyla… Çünkü çiğ yumurtada salmonella adı verilen bir bakteri olabiliyor. Yumurta az piştiğinde bu bakteriden kurtulamadığınız için hem çiğ yumurta hem de az pişmiş yumurta tüketmemelisiniz.

peynir

Küflü Peynir ve Pastörize Edilmemiş Peynir

Küflü peynir çeşitleri de dahil olmak üzere tüm pastörize edilmemiş peynirlerde listeria adlı bir bakteri bulunabiliyor. Bu bakteri ishal ve gıda zehirlenmesine dahi sebebiyet verebiliyor. Bu kadarla da kalmıyor. Maalesef bu bakteri düşük ve erken doğuma neden olabiliyor. Bu nedenle hangi peynirleri tükettiğinize dikkat edin.

hamilelikte ciger yemek

Az ya da Çok Pişmiş Karaciğer

Hamilelik süresi boyunca karaciğer tüketmemelisiniz. Nedeni ise karaciğerin A vitaminini çok fazla içeriyor olması. Vitamin fazlası özellikle A vitamini olduğunda bazı sorunlara neden olabiliyor.

hamilelikte et yemek

Az Pişmiş Et

Düşük ya da doğum kusurlarına neden olabilen toksoplazma çiğ ette mevcut. Et az piştiğinde de bu risk ortadan kalkmıyor. Bu nedenle çiğ et ve az pişmiş et asla tüketmemelisiniz. Salam da çiğ et kategorisinde yer alıyor, unutmayın!

hamilelikte patates yemek

Patates Kızarması ve Patates Cipsi

Patates hamileler için çok faydalı bir gıdadır. Ancak kızartıldığında ya da hazır satılan patates cipsleri akrilamid adlı bir madde içeriyor. Bu da başta kanser olmak üzere envai çeşit problemi beraberinde getiriyor. Patatesin yanı sıra diğer sebzelerin de kızartmasını tüketmeyin.

kabuklu deniz urunleri

Kabuklu Deniz Mahsulleri

Kabuklu deniz ürünlerinde bulunan salmonella bakterisinden söz etmiştik. Bu yüzden midye, karides, istiridye gibi kabuklu deniz mahsullerini gebelik boyunca tüketmeyin.

hamilelikte alkol yasak

Her Türlü Alkollü İçecek

Bu konuda çok söz söylemeye gerek yok. Alkolün hamilelikte çok zararlı olduğunu zaten bildiğinizi tahmin ediyoruz.

hamilelikte yasak bitki caylari

Bitki Çayları

İşte yapılan en büyük hatalardan biri… Doktorunuza danışmadan asla bitki çay tüketmeyin. Yanlış demleme, fazla içme gibi pek çok neden bitkilerin faydadan çok zarar getirmesine neden olabiliyor. Doktorunuza sormadan yeşil çay dahi tüketmeyin.

sekerli icecekler

Yüksek Şeker İçerikli Gıdalar

Bu kategoriye hangi gıdaların girdiğini aslında tahmin edebilirsiniz. Pastalar, şekerlemeler, reçel, marmelat gibi gıdalar çok fazla şeker içeriyor. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.