Hamilelik için En İdeal Yaş Nedir?

Kadınların adetten kesilene kadar hamile kalma şansları vardır ancak, 35 yaş üzerine çıkıldığında bu şans giderek düşmeye başlar. Gebelik için en ideal yaş 20 ve 35 yaşları arasındadır. Aynı şekilde tüp bebek uygulamalarında da oranlar fazla değişmiyor. 20 - 35 yaş arası tüp bebek uygulamasının tutma şansı %44 iken, 35 yaş üstünde bu oran %22’lere kadar gerilemektedir.

Anne olmak isteyen tüm kadınlar son adet dönemleri geride kalana dek hamile kalma olasılıkları mevcut kabul edilmektedir. Ancak elbette pek çok biyolojik nedene bağlı olarak belirli dönemlerin hamilelik için daha yüksek olasılık içerdiğini, belirli dönemlerde ise gebelik olasılığının düştüğünü söylemek mümkün olacaktır. Bu dönemler ile kadınların yaşları arasında sıkı bir ilişki vardır.

hamilelik için ideal yaş

Dolayısıyla bebek için en ideal yaş hangisi sorusuna ancak bir yaş aralığı ile yanıt verilebilmektedir. Her kadının biyolojik yaşı, hamile kalma için uygun şartları taşıyıp taşımadığı değişmektedir. Bu nedenle gebelik için ideal yaş aralığının 20 ile 35 yaş olduğunu söyleyebiliriz. 35 yaşın ardından meydana gelen biyolojik değişimler kadınların hamile kalma olasılığının giderek zayıflamasına neden olmaktadır.

Tüp Bebek için İdeal Yaş

Bu yaşlar arasında her kadının hamile kalma olasılığı her ay için %20 olarak belirlenmiştir. Bu konuya dair yapılan araştırmalar tüp bebek denemelerini de kapsamı altına almıştır. Tüp bebek denemelerinde 20 - 35 yaş aralığında hamile kalma olasılığı %44'e çıkarken, 35 yaş sonrasında bu oran %22'lere kadar gerilemektedir.