Hamilelik Kilolarından Kurtulmak

Gebelikte 9 - 12 kilogram almak normaldir. Alınan kiloların bir kısmı doğum esnasında gider ancak bir kısmı da fazla kilo olarak kalır. Fazla kiloları bir yıla yayarak verilmelidir. İlk 6 ay emzirme nedeniyle diyet yapılamayacağından sadece egzersizlerle yetinilmelidir. Sonrasında diyet ve egzersiz birlikte uygulanılarak fazla kilolar verilebilir.

Her anne adayı için özel bir dönem olan hamilelik dönemi içinde öncellik anne ve bebek sağlığı olmakla birlikte yan faktör olarak kilo kontrolü de önemli bir konu olmaktadır. Kişinin fiziksel ve genetik özelliklerine göre farklı kilolarda tamamlanabilen gebelik süreci içinde ortalama yapıya sahip bir kadın için 9 - 12 aralığında ki kilo alımı normal görülmekle birlikte bir iki kilo farklılıkta normal sayılabilmektedir.

gebelikten sonra kilo vermek

Genellikle ilk 3 ay içinde normal sınırlar içinde en fazla 3 kg almak ve ilerleyen aylarda ise 1, 1 ve 2, 2, 2 kilo almak normal sayılmaktadır. Hamilelik boyunca alınacak kilo miktar öncelikle hamilelik öncesinde vücut kitle oranı ile birlikte beslenme şekli ve bebeğin kilosu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Doğum Sonrası Alınan Kiloları Vermek

Birçok anne adayının önceliği bebeğin sağlığı olmakla birlikte gebelikte alınan kilolar nasıl verilir sorusu da akıllarının bir köşesinde yer almaktadır. Ama sanılanın aksine doğum sonrası kilo vermek doğanın bir mucizesi olarak kolaylaşmaktadır. İlk altı ay içinde süt verme döneminde başlayan kilo verme yapılacak uygun egzersizler ile birlikte en geç bir yıl içinde normal şekle dönüşmektedir.