Hamilelikte Antibiyotik Kullanılabilir mi?

Hamilelik döneminde bazı rahatsızlıklarla karşılaşan anne adayları ilaç kullanmak konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Özellikle antibiyotik kullanımını gerektiren çeşitli hastalıklar söz konusu olduğunda doktorun önerileri çok daha fazla önem kazanır. Çünkü antibiyotik anne karnındaki bebeğe zarar veren ilaçlar grubunda yer alır. Sadece bazı antibiyotik ilaçlar hamilelik döneminde kullanılabilir. Bu ilaçlar etken maddesi, dozajı ve gebeliğin hangi döneminde olunduğuna bağlı olarak doktor tarafından önerilmelidir.

Hamilelik döneminde asla ilaç kullanılamaz görüşü yanlıştır. Doktor kontrolünde ve doktorun önerisiyle çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için ilaç kullanılabilir. Ancak hamilelik döneminde bebeğe en çok zarar veren ilaçların başında da antibiyotikler ve antidepresanlar gelmektedir. Bu nedenle hangi rahatsızlık nedeniyle olursa olsun asla doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanılabilir mi

Hamilelikte Hangi Hastalıklarda Antibiyotik Kullanılabilir?

Doktora danışılması kaydıyla diş tedavileri, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, ishal gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, doktorun önerdiği antibiyotikler kullanılabilir. Ancak herhangi bir antibiyotik ilacın kullanımı da son derece sakıncalıdır.

Hamilelikte Antibiyotikler Bebeğe Zarar Verir mi

Gebelikte bebeğe zarar vermeyecek ya da mümkün olan en az zararı verecek antibiyotikler doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu nedenle anne adayları gebelik öncesinde kullandıkları ilaçları doktorlarına danışmadan asla içmemelidir. Bazı ilaçların prospektüsünde hamilelerin içebileceği, bebeğe zarar vermeyeceği gibi çeşitli bilgiler okuyabilirsiniz. Yine de doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız!

Gebelikte Hangi Antibiyotikler Bebeğe Zarar Verir?

Antibiyotiğin etken maddesinin ne olduğu, dozajı ve gebeliğin hangi evresinde olunduğuna bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişecektir. Gebelikte antibiyotik kullanımının bebeğe en zararlı olduğu ve en büyük riski içerdiği dönemler hamileliğin ilk ayları ile son aylarıdır.

gebelikte antibiyotik ne zaman kullanilir

Gebeliğin ilk dönemlerinde plasenta henüz bağışıklık sağlayabilecek gelişime sahip olmadığından alınan ilacın bebeğe geçmesini önleyemez. Gebeliğin son aylarında da anne adayının vücudundaki yorgunluk nedeniyle ilacın bebeğe geçmesi önlenemez. Bu nedenle ilk ve son dönemlerde ilaç kullanımı çok daha fazla dikkat edilmesi gereken durumdur.