Hamilelikte Oruç Tutulur mu?

Ramazan Ayı'nın gelmesiyle anne adaylarının en merak ettiği konular arasında gelen gebeyken oruç tutulabilir mi sorusunun cevabını sağlık açısından siz ve bebeğe verebileceği zararlar konusunda detaylı bir şekilde yazmaya çalıştık. Hamilelik döneminde anne adayının beslenmesi oldukça önem taşıdığı için Ramazan ayında oruç tutmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuz ile görüşerek bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız!

On bir ayın sultanı ramazan ayına hamile olarak giren anne adaylarının en çok merak ettiği sorular arasında bu dönemde oruç tutulup tutulamayacağıdır. Manevi yönden pek çok anne adayı oruç tutmak istese de bu talep uzmanların karşı çıktığı bir durumdur.

Hamilelikte Oruç Tutulur mu

Oruç Tutmak Erken Doğuma Neden Olur mu?

Gebelik döneminde oruç tutmak hem anne adayına hem de bebeğe zarar veren bir durumdur. Bu dönemde anne adayının bol sıvıya ihtiyaç duyması nedeniyle oruç tutulması mümkün değildir. Bu duruma rağmen anne adayının oruç tutmak konusunda kararlı olması ve susuz kalması sonucunda erken doğum durumunun meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gebelikte Oruç Tutmanın Zararları

Gebelikte Oruç Tutmanın Zararları Nelerdir?

Gebelik döneminde anne adaylarının normal kişilere göre şekeri daha kolay düşebilir. Bu yüzden beslenmenin olmaması durumunda bu sonuç kaçılmaz olarak anne adayında çeşitli sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olur. Şekeri düşen bir anne adayında bulantı, kusma, mide yanması ve kabızlık gibi sorunlar meydana gelebilir.

Hamilelikte Oruç Tutmak Tehlikeli mi

Riskli Gebeliklerde Oruç Tutmanın Zararları Nelerdir?

Özellikle gebeliği riski olan anne adaylarında oruç tutulması sonucunda pek çok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir. Diyabet, kanama, erken doğum, çoğul gebelik ve gelişme geriliği gibi risklere sahip olan gebeliklerde anne adaylarının oruç tutması kesinlikle önerilmez. Gebelik döneminde anne adayları azar azar olacak şekilde sık sık yemek yemelidir. Bebek ve anne sağlığı için yararlı olan besinler tercih edilmesinde fayda görülür.