Hamilelikte Ultrason Neden Yapılır?

Pek çok kadın hastalığı için kontrol amaçlı kullanılan ultrason, gebelik döneminde de oldukça önemli bir yere sahip. Ultrason sayesinde bebeğin sağlık durumu, hareketleri ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde bebeğinizi puslu bir şekilde değil daha net olarak görmeniz mümkün. Ultrasonu röntgenle karıştırılmamalıdır çünkü ultrasonun anne ve bebek sağlığı için zararı değil aksine yararı vardır.

Çoğu rahatsızlıkta kontrol amaçlı kullanılan ultrasonografi gebelik döneminde de oldukça önemlidir. Bebeğinizin hareketlerini eş zamanlı olarak görebileceğiniz ultrasonografi cihazları bebeğinizin sağlıklı olduğuna şahit olmak, gelişimini bire bir incelemek için çok güzel bir fırsat.

Teknolojik gelişmeler sonucu artan görüntü kalitesi son yıllarda her ne kadar gelişmiş olsa da ultrasonografi ile görüntülenen bebek buzlu cam arkasından izleniyormuş hissi verir. Bu nedenle her ayrıntı tüm özelliklerine kadar görüntülenemeyebilir. Bu nedenle bebekte meydana gelen herhangi bir fiziki problem ultrasonografi ile gözden kaçabilir. Ultrason görüntülemesinin gebeliğe ve bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bu neden tedirgin olmadan güvenle bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Gebelikte Ultrason

Gebelikte Ultrason Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

Gebeliğin tanısı ve gebeliğin yaşının hesaplamasında kolay ve hesaplı bir yöntem olarak kullanılan ultrasonografi bebeğin yaşının saptanması için ileriki dönemlerde bebeğin sağlığının kontrol edilebilmesi için ultrason ile yapılan yaş tayinleri çok büyük önem taşımaktadır.

Bebeğin Canlı Olup Olmadığının Kontrol Edilmesi

Özellikle ilk 2 ayda düşük tehlikesi çok yüksektir. Bebeğin ana rahmine tutunması açısından çok önemli olan bu aylarda ultrasonografi ile görüntüleme, bebeğin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi açısından iyi bir yöntemdir. Ayrıca dış gebeliklerin teşhisi içinde ilk aylarda ultrason görüntülemesi kurtarıcı yöntemdir.

Bebeğin Gelişiminin Değerlendirilmesi

Kafa çapları, kemik ölçümü, karın ve baş çevrelerinin ölçümünde ve kilosunun saptanmasında kullanılan ultrasonografi bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi açısından da oldukça önemlidir.

Özellikle gebelik sürecinin son aylarında bebeğin kas gelişimi ve bebeğin içinde bulunduğu kesedeki sıvı miktarının bebeğin sağlığı için önemi artmaktadır. Bunun görüntülenmesi içinde bu yöntem gayet sağlıklı bir şekilde kullanılır.

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi, erken doğum riskinin ölçülmesi, bebeğin eşinin yani plasentanın yerinin saptanması açısından da ultrasonografi en sağlıklı ve en pratik yöntemdir.