İş Yerinde Süt Sağmak

Çalışan anneler doğum sonrası işe başladıklarında bazı stresler yaşayabiliyorlar. Özellikle işyerinde süt sağmaları gerektiğinde uygun bir ortam bulmak ve sağılan sütü bebeklerine ulaştırmak noktasında endişeye kapılabiliyorlar. Oysa birkaç püf noktasını biliyor olmak, annelerin bu süreci çok daha rahat geçirmesini sağlar. Annelerin işyerinde süt sağmak için ihtiyaç duyabilecekleri tüm malzemeler ve dikkat etmeleri gereken hususları sizler için bir aktarıyoruz. Arkanıza yaslanın ve dikkatlice okumaya başlayın.

Çalışan anneler için bebeğin emzirme saatleri bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Eğer çalışmaya başladıysanız ve bebeğinizi de emziriyorsanız sütünüzün kesilmemesi için işyerinde süt sağmaya devam etmeniz gerekir. Özellikle ik defa anne olan ve işyerinde süt sağması gereken anneler için bu durum endişeyi beraberinde getirebiliyor. Oysa gayet kolay bir şekilde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

İşyerinde Süt Sağmak

İşyerinde Süt Sağmanın Püf Noktaları

Sütünüzü sorunsuz bir şekilde sağabilmek için öncelikle gerekli malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da süt sağma saatinden önce işyerinde musait bir ortam bulmanız. Genellikle anneler işyerlerinin revir bölümlerinde süt sağma işlemini gerçekleştiriyor. Eğer revir yoksa başka bir ortam bulabilirsiniz. Bunun için toplantı odasını ya da işyerinin mutfağını tercih edebilirsiniz.

Sütünüzü sağmaya başlamadan önce rahatlamanız da çok önemli. Rahatlamak için bebeğinizi düşünebilirsiniz. Bu durum sütünüzü daha kolay sağmanıza yardımcı olacaktır. Elektrikli pompa kullanıyorsanız belirlediğiniz ortamda priz olması da gerekiyor. Prize yakın bir yere rahat bir sandalye koyarak sütünüzü sağabilirsiniz.

İşyerinde Süt Nasil Sağılir

Buzdolabında da bir yer ayarlamanız gerekir. Çalışma ortamında sağılan sütü herhangi bir kaba koymayın. Anne sütü için üretilmiş olan süt saklama poşetlerini kullanmanız ve sütünüzü bu poşetlerde muhafaza etmeniz gerekiyor. Poşetin üzerine sütü sağdığınız tarihi ve saati de not almanız gerekiyor. Sütü eve getirirken bozulmasını engellemek için de küçük bir soğutucu kullanmanız gerekebilir. Çantaya sığabilen soğutuculardan mutlaka temin edin.

İşyerinde Süt Sağmak Kaç Dakika Sürer?

Sabah evden çıkmadan önce bebeğinizi emzirin. Böylece bir defa öğle saatlerinde ve bir kez de akşam saatlerinde süt sağmanız yeterli olur. Pompa ile işyerinde süt sağmak genellikle 10 ila 15 dakika sürer. Kullandığınız malzemeleri temizlemek için de 5 dakikaya ihtiyacınız olacak. Sonuç olarak maksimum 20 dakika zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Süt Sağmanın Püf Noktaları

İşyerinde Süt Sağmak İçin Gerekl Malzemeler

  • Süt sağma pompası
  • Emzirme örtüsü
  • Göğüs pedi
  • Süt saklama poşeti
  • Çanta boy soğutucu
  • Malzemeleri muhafaza edebileceğiniz hijyenik bir kutu
  • Süt saklama poşetine saat yazmak için kalem
  • Yedek sütyen ve yedek kıyafet