Meme İltihabı ve Süt Ateşi

Doğum sonra annelerde meydana gelen sorunlardan biride “Mastit” yani meme iltihabıdır. Mastit genelde ilk bebeklerini doğuran annelerde görülür, ikinci ya da üçüncü bebekte bu sorunun yaşanma olasılığı çok düşüktür. 20 kadından birinde ortaya çıkan meme iltihabının, meme ucundaki çatlaklardan süt kanalına karışması ile oluşur. Mastit nedeniyle bebek için herhangi bir sorun olmasa da annede ağrı, kızarıklık, ateş ve halsizlik yapabilir.

Mastit (meme iltihabı), halk arasında süt ateşi olarak da bilinir. Her yirmi anneden birinde görülen bu durum doğumdan sonraki 10 ve 28. günler arasında ortaya çıkar. Lohusalık döneminin en can sıkıcı durumlarından biri olan meme iltihabı, bebeğe bir zarar vermez ancak anne için çok rahatsız edici bir durumdur ve çok acı verir.

meme iltihabları mastit

Meme İltihabı Mastit Nedenleri

Süt kanalı ile bebekten anneye geçen çeşitli enfeksiyonların neden olduğu bir hastalıktır. Bu durumda göğüslerin şiş kalmaması gerekiyor. Emzirme ya da pompalama yöntemi ile memedeki sütler mutlaka boşaltılmalı. Meme ne kadar boşaltılırsa anne o kadar rahatlar. Emzirme yoluyla memeden dışarı çıkan enfeksiyonlar bebek için bir risk oluşturmaz.

Mastit Tedavisi için Yapmanız Gerekenler

Bol bol emzirin ve emzirmekten asla vazgeçmeyin

Emzirmek çok sancı veriyorsa göğüs pompası kullanın

Bol bol su için ve günde en az 1,5 lt tüketmeye özen gösterin

Göğüs uçlarına sıcak kompres yapın

Mutlaka dinlenin

Eczanenize ya da doktorunuza danışarak mastit kremleri kullanın

Mastit (meme iltihabı) belirtileri başladığında alabileceğiniz bu önlemler çözüm olmuyor ve durum daha da ciddiye gidiyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurun. Önlem almakta geç kalınırsa doktor antibiyotik tedavisi uygulamak zorunda kalır.