Yalancı Sancı Nedir?

Yalancı sancı, gebeliğin 4 - 6 ayında görülebilen düzensiz ve geçici sancılardır. Çok şiddetli olmadığı gibi rahim açılmasına da neden olmaz. Gerçek doğum sancıları düzenli aralıklarla giderek şiddetlenir. Sancı süresi 15 - 60 saniye sürer. Yalancı sancıda ise ağrılara giderek artmaz. Genellikle pozisyon değiştirildiğinde sancı kaybolur. Yalancı sancı korkutur fakat gebelikte yaşanması normaldir.

Gebelikte çeşitli nedenlerden dolayı yalancı sancılar yaşanabilir. Genellikle her gebelikte yaşanır ancak hepsi şiddetli olmaz. Yalancı sancılar gebeliğin 4 ya da 6. ayından itibaren görülebilir. Geçicidir ve düzensiz ağrılardır. Rahmin açılmasına ve doğuma neden olmazlar. Bazen vücuttaki suyun azalması kasılmalara neden olabileceği için yalancı sancılara neden olur. Bu yüzden bol su içmek her zaman faydalıdır. Yalancı sancılar, doğum sancılarından nasıl ayırt edilir?

Yalancı Sancı Nedir?

Yalancı Sancı Belirtileri

Düzensiz ağrılar: Gebelikte yalancı sancılar, gerçek doğum sancıları gibi düzenli olarak gelmez. Eğer gebeliğin ilerleyen aylarında bu tip sancılar hissediliyorsa mutla dakika sayılması gerekir. Bu şekilde yalancı sancıları gerçek sancılardan ayırabilirsiniz.

Sancı şiddeti: Yalancı sancının şiddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancısında ise ağrıların şiddeti giderek artar. Ayrıca sancının süresi de ortalama 15 - 20 saniye sürer. Gerçek doğum sancılarında ise bu süre 30 - 60 saniye arasındadır.

Hareket: Yalancı sancılar anneyi rahat ettirebilecek çeşitli pozisyonlar alındığında kesilebilir. Hareket etmek mümkündür ancak gerçek doğum sancılarında pozisyon değiştirilse bile ağrı geçmez hatta hareket etmekte bile zorlanılabilir.

Yalancı sancılar anne adaylarını biraz korkutabilir fakat oluşması normaldir. Sancı sırasında hareket etmek ya da uzanmak faydalı olur. Anne adayı nasıl rahat ediyorsa o pozisyonu tercih etmelidir. Eğer sancı rahatsız edici boyutlara ulaşıyorsa mutlaka bir uzmana gitmek gerekir.