Araba Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba koltuğu kullanımı artık keyfe keder bir alışkanlık değil. 2010 yılından bu yana tüm çocukların oto koltuğunda seyahat etmesi zorunlu kılındı. Ancak güvenli bir yolculuk için çocuklara uygun oto koltuklarının seçilmesi de gayet önemli. Seçim yaparken canlı renklere, uygun fiyatlara aldanmayın ve seçimi kesinlikle çocuklarınıza bırakmayın.

Araba ile yolculuk yaparken çocuklarınızın hem daha güvenli hem de daha konforlu bir yolculuk yapmasını istiyorsanız mutlaka çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir araba koltuğu almalısınız. Zaten 1 Haziran 2010 tarihinde, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan yasal düzenleme ile çocuk sahibi olan tüm ebeveynlerin arabada çocukları için oto koltuğu kullanması zorunlu kılındı.

Araba Koltuğu

Ancak araba koltuğu asla gelişigüzel bir şekilde seçilmemeli. Bazı hususlara dikkat ederek tercihte bulunmak, bu koltuğun görevini tam olarak yerine getirmesini sağlar. Özellikle güvenlik noktasında koltuğun işlevini yapabilmesi, çocuğa en uygun ürünün tercih edilmesi ile mümkün olabilir.

Çocuk oto koltuğunun doğru seçilmesi kadara arabaya doğru yerleştirilmesi de büyük önem taşıyor. Koltuğun araca sıkıca yerleştirilmesi çok önemli… Bunun yanı sıra ürünü yerleştirmeden önce kullanım kılavuzunu da dikkatlice okumanız gereklidir. Çünkü koltukların modelleri farklı olabiliyor ve her koltuk farklı bir şekilde araca yerleştirilmesini zorunlu kılabiliyor. Kılavuzunda yazdığı şekilde yerleştirmeli ve çocuk için olan emniyet kemerini de her yolculuktan önce mutlaka takmalısınız.

Araba Koltuğu Neye Göre Seçilmeli?

Araba Koltuğu Seçimi

Bu konuda yapılan en yaygın hata araba koltuğunun çocuğun yaşına göre seçilmesi oluyor. Oysa yaşına değil kilosuna ve boyuna göre seçilmeli. Her çocuk aynı yaştayken aynı boyda ve aynı ağırlıkta olmaz. Bu yüzden çocuğunuzun boyu ve kilosunu göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız. Bu ürünlerin üzerinde yazan “08 – 12” aylık şeklindeki ifadeler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu ürünleri satın almadan önce özellikle 4 yaş üstü çocuklarınız için satın alıyorsanız mutlaka deneyin.

Kaç Çeşit Araba Koltuğu Var?

Çocuk oto koltukları genellikle 5 çeşittir. Bu çeşitler çocukların kilolarına göre belirlenir.

0 – 9 kilo arası çocuklar için araba koltuğu eğer kullanım kılavuzunda aksi bir ifade yoksa koltuğun yüzü arka koltuğa bakacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bu dönemde bebekler henüz oturamadığından koltuk mutlaka yatar pozisyonda araca yerleştirilmeli.  Aynı zamanda bebeği taşıma amaçlı da kullanılabildiği için genellikle bu ürünlerin sapı da bulunur.

10 – 18 kilo arası çocuklar için araba koltuğu genellikle 8 aylık çocuklar ile 4 yaşına kadar olan çocuklar için ideal bir üründür. Ancak çocuğunuzun kilosunu dikkate alarak bir büyük modeldeki oto koltuklarını da tercih edebilirsiniz.

Araba Koltuğu Çeşitleri

15 – 25 kilo arası çocuklar için oto koltuğu 3 yaşından 7 yaşına kadar olan çocuklar için idealdir. Bu koltuklarda bulunan emniyet kemerinin çocuğa göre ayarlanması ve sıkıca takılması önem taşır.

22 – 36 kilo arası çocuklar için araba koltuğu 6 yaşından 12 yaşına kadar olan çocukların boy ve kilo ortalamasına göre özel olarak tasarlanmış ürünlerdir.

Yükseltici araba koltuğu ya da booster koltuk 18 kilograma ulaşmış çocuklar için kullanılır. Ancak çocuk 36 kilogramdan daha ağır ise bu koltuğun kullanımına gerek kalmaz.

Çocuklar için araba koltuğu kullanılması ne kadar önemliyse, koltuktaki emniyet kemerinin takılması da o kadar önemlidir. Bu yüzden mutlaka kısa mesafe yolculuklar da dahil olmak üzere tüm seyahatlerinizde çocuklarınızın emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olun.