Çikolata Kistleri Varlığı Tüp Bebeği Nasıl Etkiler?

Endometrioma diğer adıyla çikolata kisti, yumurtalıklarda yer alan, yumurtaların gelişimini etkileyen bir yapıdır. Çikolata kistlerinin boyutları önem taşımaz. 3 cm. altında olanlara endometrioma kistleri gerekmez. Büyük olanlara ise hastanın durumuna göre ameliyat edilir. Yumurtalıkların ultrasonla değerlendirilmesi durumlarında hastanın yaşı da göz önünde bulundurulur. Hasta daha önce ameliyat olmuşsa bu gibi durumlarda değerlendirilir.

Bir çeşit üreme çağı hastalığı olan Endometrioma, rahim içi zarının rahim içinde değil de, karında bulunan başka organlarda olması durumudur. Endometrioma’da kanamaların karın içine sızıntı yaparken, görülme olasılığının yaklaşık olarak yüzde 10 olduğu biliniyor. Halk arasında çukulata kisti olarak bilinen bu hastalığın tedavisi oldukça fazla zaman alırken, hafife alınmaması gereken sağlık problemlerinden biri. Hastalarda genel olarak aşırı ağrı, yüksek adet sancısı, kramp, kasılma ve kısırlık sorunları görülür.

Çikolata Kistleri Tüp Bebek

Çikolata Kistleri Kısırlık Yapar mı?

Genel olarak çocuk sahibi olmayan kadınları birçoğunda neden çikolata kistlerinin bulunmasıdır. Çikolata kisti ilerledikçe çocuk sahibi olabilme ihtimali güçleşir. Bu nedenle hastalık tam olarak ilerlemeden çocuk sahibi olunmalıdır. Düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamıyorsa tüp bebek tercih edilebilir. Ancak hastalık çok ilerlediyse tüpler işlevini yerine getiremeyeceğinden tüp bebek tedavisi de istenilen sonuca erişilmesini sağlamayabilir.

Endometrioma ilerledikçe tüp bebekte başarı şansı düşer. Bu nedenle çukulata kisti tanısı konduktan sonra vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Acele edilmediği takdirde hastalığın ilerlemesi tüplerin işlevini yerine getirmesine engel olacaktır.