Dil Bağı Ameliyatı

Dil bağı dilin altında bulunan, dilin sabitlenmesini sağlayan ve dil hareketini kısıtlayan bir durumdur. Dil bağı gerektiğinden kalın olması durumlarında dilin hareketlerini olumsuz etkilediği için bebeklerde emme sorunu yaşamalarına neden olur. Dil bağı tedavisi yapılmadığı zaman ilerde konuşma güçlüklerine de rastlanılır. Erken dönemde müdahaleyle dilde kalıcı hasarların oluşması engellenir.

Genellikle bebeklerimizde görülen bu durum annelerin dikkati ile yahut uzmanların kontrolü ile ortaya çıkabiliyor. Doğuştan gelen bu rahatsızlığın anlaşılmasında sizlere yardımcı olacak semptomlar bebeğinizi emzirirken memeyi kavrayamaması, terlemesi ve zorlanması dil bağının olduğunun göstergesi olabilir. Dil bağı olarak adlandırdığımız bu durum öncelikle uzun yaşlara kadar sürebilir.

Dil Bağı Ameliyatı

Tanı konması ve tedavi uygulanması ile dil bağı (dil bağı kesilmesi) ortadan kalkabilir. Dilin hareketlerini tam anlamıyla kısıtlamayan bu rahatsızlık yine de oldukça hareketli bir organ olan dilin hareketlerinde bazı kısıtlamalara yol açabilir.

Basit Bir Ameliyatla Sorunu Çözebilirsiniz

Dil bağında genellikle görülen sorunlar herkesin tahmin edebileceği gibi öncelikle konuşmadır. Daha sonra, yerine getiremediği görevlerden birisi olan tükürüğün ağza etkin bir şekilde yayılamamasından dolayı diş çürümeleri, bebeklerde rastlanan yetersiz beslenme gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Uzman hekim tarafından ameliyatla alınabilen dil bağı, ameliyat sonunda sorunsuz bir yaşam sürmeleri için yeterli olacaktır. Ruhsal sorunlara da neden olabilen bu sorun için bebeğinizi emzirirken mutlaka ağız çevresini kontrol edin.