Gebelikte Şekere Dikkat!

Gebelik şekeri, fazla yemek yeme, aşırı su içme ve halsizlik durumlarında ortaya çıkar. İlk dönemlerde anneyi fazla rahatsız etmez. Gebelik şekeri sorunlarında erken doğum riski fazla olur. Bebeği tehlikeye atmadan anne adayına bazı diyetler uygulanır. Açlık ve tokluk kan seviyeleri başta ölçülür. Doktor kontrolünde insülin tedavisi ile sorunlar ortadan kalkar.

Hamilelik boyunca vücudun çeşitli besinlere ihtiyacı artar. İki kat beslenmesi ve enerji sahibi olması gereken anneler çeşitli yollara başvurabiliyor. Hamilelikte istenmeyen durumlardan birisi olan diyabet, gebelik süresi boyunca farklı yollarla açığa çıkabilir. Bebeğe kalıtsal bir rahatsızlık gibi yansıyabilecek olan diyabet rahatsızlığı, şeker hastası olan annenin dikkatine bağlıdır.

gebelik şekeri

Gebelik dönemi boyunca vücuda alınan şeker ve insülin oranı değişiklik gösterebilir. Günlük olarak iğne vurulması gereken anneler, şeker yüklemesi miktarının artışı ya da azaltılması için doktoruna başvurması gerekir.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek isteyen anne adayları bu durumlara dikkat etmeli, gebeliği süresince kullandığı şeker sayısını kontrol altıda tutmalıdır. Gebeliğinizde bebeğiniz için insülin alımına dikkat edin!