Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

Hamilelik döneminde doğru beslenme düzeninin elde edilmiş olması anne adayları olduğu kadar bebeklerin sağlığı için de önemlidir. Kötü ve düzensiz bir beslenme alışkanlığına sahipseniz bebeğiniz gerektiği kadar kilo alamayabilir ve bu durum gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Bebeğin sağlıklı kilo almasını sağlayabilmek ve kendi bedeninize de bir iyilik yapmak istiyorsanız beslenme düzeninize eklemeniz gereken bazı özel besinler bulunmaktadır.

hamilelikte sut icmek

Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikte tek başına süt tüketmenin yetişkinler için çok fazla yararı yoktur. Fakat peynir, yoğurt ve kefir gibi ürünler kalsiyum, protein ve probiyotik içermektedir. Bu tür ürünler vücudunuzun sağlığını koruyabilmenizi sağlayan aynı zamanda bebeğinizin de kilo alabilmesini sağlayan ürünlerdir. Her gün bir öğünün yanına 1 kase yoğurt koymanız, ara öğün olarak kefir tüketmeniz ve kahvaltılarda peynir tüketmeniz bebeklerin sağlıklı şekilde kilo alabilmesini sağlar.

Yumurta

Anne karnındaki bebeklerin gelişimi için proteine ihtiyaç duyulur. Yumurta ise en büyük protein kaynakları arasında yer almaktadır. Ayrıca yumurta içerisinde bebekler için faydalı olabilecek folik asitler de yer almaktadır. Yumurtayı haftada ortalama 3 defa tükettiğiniz zaman bebeğinizin bu tür besin öğelerinden faydalanabilmesini sağlayabilirsiniz.

hamilelikte beslenme

Meyveler

Gebelik döneminde bebeğe kilo aldıran meyveler arasında pek çok farklı meyve çeşidi vardır. Mevsiminde tüketilen meyveler içerisinde bol bol C vitamini, lif ve antioksidan bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında hastalanmaları engelleyebilecek olan bu meyveler, sindirim sisteminizi düzenler ve kilo alımını da dengeler. Meyve yediğiniz zaman faydalı besin öğelerinden bebeğin de yararlanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte muzun bebeğe kilo aldırıp aldırmayacağı ile ilgili çeşitli söylentiler mevcuttur. Muz, potasyum açısından son derece zengindir. 1 porsiyon muz içerisinde ortalama olarak 105 kcal potasyum içermektedir. Fakat kabızlık gibi etkileri olabilecek olan muzun gereğinden fazla tüketilmemesi son derece önemlidir.

Et ve Et Ürünleri

Beyaz veya kırmızı et fark etmez, bütün et ürünlerinde yüksek derecede protein yer almaktadır. Protein, yukarıda bahsedildiği gibi anne karnındaki bebeğe kilo aldıran en önemli detaylar arasındadır. 100 gram et içerisinde 20 gram protein bulunabilmektedir. Et ürünleri, bu sebeplerden dolayı hamileyken bebeğe kilo aldırabilecek olan yiyeceklerin en başında yer almaktadır. Haftada 3 defa et ürünü tüketmenizde herhangi bir sorun yoktur. Fakat balık konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Hamileliğin sonlarına doğru protein alımınızı da artırmaya başlayabilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin daha fazla kaloriye ihtiyacı olacak olan bu dönemde et ve et ürünlerini daha fazla tüketmeye başlayabilirsiniz.

Avokado

İçeriğindeki besleyici yağlar ile şifa deposu olarak nitelendirilen avokado, anne sütüne en yakın olan yağları da içermektedir. Avokado içerisinde potasyum, magnezyum ve fosfor gibi pek çok faydalı bileşen de yer almaktadır. Avokado, bebeğe kilo aldıran yiyecekler içerisinde bulunmaktadır. Avokadolar aynı zamanda bebeğin cilt ve göz sağlığı ile beyin gelişimi için de önemlidir.

hamilelikte saglikli beslenme

Ceviz

Hamilelik döneminde bebeğin kilo almasını sağlayan besinler arasında ceviz de yer almaktadır. Omega-3 deposu olan cevizi her gün 3-4 adet tüketebilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin sağlıklı yağlardan faydalanabilmesini ve doğru şekilde kilo almasını sağlayabilirsiniz. Ceviz aynı zamanda sizin vücudunuz için de önemlidir. Tok kalmanızı sağlayacak olan ceviz ihtiyaç duyduğunuz E vitaminini de vücudunuza temin eder.

Ispanak

C vitamini, demir ve folik asit içeren ıspanak, bebeğin omurga gelişimi için son derece faydalıdır. Ayrıca besin öğeleri sayesinde bebeklerin sağlıklı kilo almasını da sağlar. Sonbahar aylarına doğru raflardaki yerini alan ıspanağı bol bol tüketebilirsiniz.

Tahıllar

Tahıllar, karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinler arasında yer almaktadır. Kulağa ilk bakışta korkutucu gelse de insan vücudunun karbonhidrata ihtiyaç duyduğu gerçeği asla unutulmamalıdır. Günlük kalori ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bebeğinizin karbonhidrat ile lif ihtiyacını karşılayabileceğiniz tam buğday ürünleri, kepekli makarnalar, yulaf ürünleri ve kinoa ürünlerini tüketebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Demir, magnezyum ve çinko açısından son derece zengin olan kabak çekirdeği hamile annelerin ve anne karnındaki bebeklerin sağlığına ve doğru şekilde kilo alabilmesine olumlu katkı sağlamaktadır. Hamilelikte bebeğe kilo aldıran besinler arasında bulunan kabak çekirdeğini ara öğünlerinize sizler de ekleyebilirsiniz.

hamilelikte maden suyu icmek

Maden Suyu Kilo Aldırır mı?

Maden suyunun kalori ve besin değeri yoktur. Bu sebeple, hamileyken bebeğe kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir.

Hamilelikte Su Tüketmek Bebeğe Kilo Aldırır mı?

Hamilelikte su tüketimi son derece önemlidir. Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Fakat hamilelikte su tüketiminin bebeğin kilo almasıyla herhangi bir bağlantısı yoktur.