Hamilelikte Bebeğin Hareketleri - Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelikte yaşanan bu heyecanlı gelişme genellikle hamileliğin 20. haftasında hissedilmeye başlanır. Net bir aralık vermek gerekirse 16. ile 20. haftalar bebek hareketlerinin hissedildiği dönemlerdir diyebiliriz. Fakat her kadında durum aynı olmayabilir. Bazı anne adaylarında bu durum haftalar önce ya da sonra da hissedilebiliyor.

Daha önce doğum yapan anneler bebek hareketlerini hamileliğin 13. haftasında da hissedebiliyorlar.

2. üç aylık dönemde bebek hareketlerinin dengesiz ve düzensiz olması da son derece normaldir. Sonraki dönemlerde tekmeler ve hareketler daha şiddetli ve düzenli hale gelmektedir.

bebek hareketleri nasil hissedilir

Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Elinizi karnınızın alt bölgesine koyduğunuz zaman bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe hareketleri de göbeğinin çevresinde, altında ve göbek deliğinin altında hissedilebilmektedir. Kısacası hareketlenmeler hangi bölgeye yoğunlaşıyor ise bebeğinizi orada hissedebilirsiniz.

bebek hareketleri ne zaman hissedilir

Bebek hareketleri vajen kanalında hissedilmemelidir. Vajen kanalında bu hareketleri hissediyorsanız zaman kaybetmeden mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Hamilelik süresi boyunca bebek hareketlerinin yoğunlukları da değişkenlik gösterebilmektedir. Anne karnındaki bebek hareketleri bazı zamanlarda bir kelebek hissiyatı yaratırken bazı zamanlarda gaz balonu hissiyatı yaratabilmektedir.

Bu hisler açık kaynaklı mide kramplarıyla karıştırılabilir. Bebek büyüdükçe daha canlı bir şekilde hareket etmeye başlar ve bunların mide krampları olmadığı anlaşılır. Hareketler bir süre sonra ağır tekmelere ve basınca da dönüşebilmektedir.