Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilecekler

Gebelik egzersizi yapmanın faydaları saymakla bitmiyor. Ancak egzersiz ile sporu birbirine karıştıran çok sayıda anne adayı var. Hamilelik süresi boyunca spor aktiviteleri yapmak pek doğru olmayacaktır. Hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Fakat önce doktorunuza danışarak ve doktorunuzdan onay alarak egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz esnasında da bazı huşulara dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamilelik döneminde egzersiz yapmanın onlarca faydası var. Kontrollü kilo alımı, daha doğru solunum, kendini daha iyi ve fit hissetme gebelik egzersizinin sağladığı onlarca faydadan yalnızca bir kaçı… Ancak çok önemli bir husus da var. Tüm anne adayları doktorlarına danışmadan asla gebelik egzersizlerine başlamamalı…

hamilelikte egzersiz yapmak

Bazı hamile bayanlar için bu egzersizler zararlı ya da sakıncalı olabiliyor. Bu yüzden doktora danışmak ve yalnızca doktorun izin verdiği sürede egzersiz yapmak en doğru tercih olacaktır. Bir de gebelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler var. Bunları sizler için derledik. Aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz durumunda hiçbir sorun yaşamadan egzersiz hareketlerinizi yapabilir ve daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Daha Önce Erken Doğum Yaptınız mı?

Gebelik egzersizlerinin sakıncalı olduğu gruplar arasında daha önce erken doğum yapmış olan bayanlar da var. Anne adayları çoğu zaman doktorları ile önceki gebelik öykülerini paylaşmıyor. Doktorunuza egzersiz için danışmış ve onay almış olabilirsiniz. Ancak doktorunuz daha önce erken doğum yaptığınızı bilmiyor olabilir. Bu konuyu doktorunuza iletin ev egzersiz konusunda yeniden onay isteyin.

gebelikte egzersiz yapmak

Beslenmenize Yeterince Dikkat Ediyor musunuz?

Gebeliğin ilk aylarında beslenme düzeninize çok fazla dikkat edememiş olabilirsiniz. Çünkü bazı gıdalardan tiksindiniz, bazı gıdaları faydasız olsa da canınız çok istedi ve çok tükettiniz. Ancak hamileliğin üçüncü ayını geride bıraktıktan sonra beslenmenize ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle egzersiz yapacaksanız beslenme düzeni çok daha fazla önem kazanıyor. Günde 8-10 bardak su içmelisiniz dense de ne kadar terlediğinize bağlı olarak günlük almanız gereken sıvı miktarı değişebilir.

Yeterince sıvı alımı konusunda size şöyle bir ipucu verelim: Eğer idrarınızın rengi koyu sarı ise günlük sıvı ihtiyacınızı karşılayamıyorsunuz demektir. Yeterince su içerseniz idrarınızın rengi açık sarı olur ve hamilelik dönemi boyunca olması gereken de budur. 

gebelikte toplu egzersiz

Egzersiz İçin Uygun Kıyafet Giyiyor musunuz?

Hamile bayanlar için terleme önemli hususlardan biri. Elbette terlemenin herhangi bir sakıncası yok. Ancak egzersiz yaparken uygun ve rahat kıyafetler giymeniz büyük önem taşıyor. Çünkü aşırı terleme ile sıvı kaybı yaşamak sizi olumsuz etkileyebilir. Egzersiz esnasında vücut ısınız asla 38 dereceyi geçmemelidir. 15 dakikada bir ara verirseniz vücut ısınızın çok yükselmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca nabız hızınız da egzersiz esnasında 140’ı geçmemeli. Eğer geçiyorsa hemen egzersizi bırakmalı ve konu hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.