Hamilelikte İdrar Kaçırma ve Tedavisi

İdrar kaçırma olayı gebelikten önce olan bir durum değilse ve bu dönemde gerçekleşmeye başladıysa korkulacak bir durum yoktur. Bu durum anne adayında gülme, ıkınma ve öksürme reflekslerde dahi meydana gelebilir. İdrar kaçırmanın bebeğe zararı olmasa da idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığında erken doğumlar kaçınılmazdır. Bu yüzden idrar kaçırma belirti verdiği anda tedavi için doktora başvurulmalısında fayda görülür.

İdrar kaçırma olayı gebelikten önce yoksa ve sadece gebelik sırasında meydana geldiyse korkulacak bir durum yoktur. Geçici olan bu idrar kaçırma durumu anne adayının gülme, ıkınma ve öksürme durumlarında meydana geliyorsa bebeğin yaptı basınçtan dolayı ortaya çıktığı kesinleşir. Gebeliğin ilk üç ayı geçtikten sonra böbreklerden geçen kan miktarı daha fazla olur ve bu nedenle daha çok tuvalete çıkma isteği duyulur.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Gebelikte İdrar Kaçırmanın Nedenleri

Gebelik sırasında ortaya çıkan idrar kaçırmanın en büyük nedenlerinden biri de aşırı kilo alımıdır. Buna ek olarak kilo alımına devam edilirse en ufak bir öksürmede dahi idrar kaçımı kaçınılmaz olur. Bu dönemde geçirilen idrar yolu enfeksiyonu bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra şeker hastası olan anne adaylarının idrar kaçırma riski daha yüksektir.

Gebelikte İdrar Kaçırma Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte idrar kaçırma meydana geldiğinde anne adayların ilk merak ettiği şey bu durumun bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Yapılan araştırmalara göre idrar kaçırmanın bebekle herhangi bir alakası yoktur fakat idrar yolu enfeksiyonu yüzünden erken doğum yapma riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

İdrar Kaçırma Nasıl Engellenir?

Gebelikte İdrar Kaçırma Problemi

Geçici bir durumda olsa idrar kaçırma hiçbir anne adayının doğuma kadar katlanamayacağı bir durumdur. Çeşitli egzersizler yaparak idrar kaçırma eylemine son verilebilir. Yapılacak olan egzersizlerde pelvik kaslar çalıştırılır. Bu sayede gebelikte ve doğumda idrar kaçırma ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacına son verilebilir. Pelvik kaslarınızı çalıştırmanız doğumunuzun da daha kolay olmasını sağlar. Fakat bu egzersizlere başlanmadan önce kesinlikle idrar kesesi boşaltılmalıdır.

İdrar Kaçırma Egzersizi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma egzersizi çok kolay olması sayesinde her gün düzenli şekilde yapılarak olumlu sonuçlar elde edilir. İlk olarak pelvik kaslarınızı kasın ve bu şekilde on saniye bekleyerek kaslarını gevşeterek tekrar on saniye bekleyin. Bu hareketi her gün 2 ya da 3 kere yaparak idrar kaçırma sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Egzersizi yapmak için pozisyon almanız gerekmez istediğiniz zaman her aklınıza geldiğinde yapabilirsiniz.