Hamilelikte Kanama

Gebelikte kanamaların olması normal bir durumdur. Her kanama düşük anlamına gelmez. Kanamanın birçok nedeni olabilir. Rahim ağzı enfeksiyonu gibi basit nedenlerle birlikte, bebeğin eşinin ayrılması gibi ciddi nedenlerle de kanama gerçekleşebilir. Bu durumda endişeye kapılmadan doktora gidilmesi önerilir.

Anne adaylarının hamile olmalarını öğrenmelerinin hemen ardından, vücudunda meydana gelen değişiklikler onlar için çok daha belirgin ve sorunlu gelmeye başlar. Ancak ilerleyen dönemlerde pek çok değişiklik raylı rayına oturur ve hamilelik belirli bir periyotta seyretmeye başlar. Fakat bazı konuların hamileliğin hangi evresinde olursa olsun mutlaka dikkatli bir şekilde göze alınması gerektiği de asla unutulmamalıdır. Bu konulardan bir tanesi, belki en önemlilerinden bir tanesi de gebelikte kanama konusudur.

Gebelikte kanama, gebeliğin pek çok döneminde görülebilen bir durumdur. Bu durumun meydana gelmesi mutlaka kötü bir şekilde sonuçlanacak anlamına gelmez ancak durumun mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerekir. Çünkü bu kanamanın nedenleri çok geniş bir yelpazede değerlendirilebilmektedir. Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde rahim ağzında oluşan herhangi bir enfeksiyon kanamaya sebep olabilir. Ancak bebeğin eşinin ayrılması sonucu oluşacak olan kanama da oldukça ciddi sorunları beraberinde getirebilmektedir.

gebelikte kanama

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Gebeliğin ilk dönemlerinde oluşacak olan kanamalarda bebek henüz yaşayabilecek olduğu sınıra yaklaşmamıştır. Bundan dolayı bu dönemde hamilelikte kanama görülmeye başladığı zaman doktorların hemen hemen hepsinin yapacağı şey, anne adayının yaşamının tehlikeye girmesini engellemek olacaktır. Gebeliğin son dönemlerine yaklaşırken oluşacak olan kanamalarda ise anne adayı ile birlikte bebeğin yaşamının korunması amacıyla hareket edilecektir.

İlk zamanlarda görülecek olan gebelikte kanama durumunda çok yüksek ihtimallerde düşük tehdidi baş göstermektedir. Ancak bunun dışında mol gebelik ve dış gebelik sorunlarında da kanama görülebilmektedir. Kanamanın hangi sebeplerden ötürü meydana geldiği bilinemeyeceği için kanama oluştuğu zaman hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Bu sayede durumun basit enfeksiyon mu olduğu yoksa çok daha ciddi sorunların işareti mi olduğu ortaya çıkacak ve buna uygun olarak da gerekli müdahaleler vakit kaybetmeden yapılacaktır.