Mamografi Nedir?

Kadın sağlığını tehdit eden en yaygın hastalıklardan biri de meme kanseridir. Sağlıklı olduğunu sanan her kadın meme kanseri riskini taşır. Meme kanserinde erken teşhis ve tedavi uygulamasında etkin bir rol oynayan mamografi, elle saptanamayacak kadar küçük olan anomalilerin görülmesini sağlar. Özellikle 40 yaşını aşan ve meme kanserinden şüphelenen her yaştan kadın mamografi yaptırabilir.

Birçok kadının sağlığını tehdit eden unsurlardan biri de meme kanseri. Bugün sağlıklı olduğunu düşünen her kadının meme kanseri tehdidi altında olduğunu biliyoruz. Meme kanserinde erken teşhis diğer hastalıklarda da olduğu gibi hayat kurtarıcıdır. Tabi meme kanserinin erken teşhis edilmesini sağlayan işlemlerin başında Mamografi geliyor.

mamografi cekimi

Mamografi, elle yapılan meme muayenesinde saptanamayacak kadar küçük olan anomalilerin görülmesine olanak sağlayan röntgen filmine verilen isim. Son dönemde sıklıkla duyar olduğumuz Mamografi, meme içerisindeki 0,5 cm altındaki değişiklikleri bile tespit edebiliyor. Bu sayede meme kanseri oluşumu söz konusu olursa erken teşhis olanağı sunuyor.

Mamografi Hangi Yaşta ve Hangi Aralıklarla Çekilir?

Mamografi memesinde bir sorun olduğu düşünülen her yaştan kadına yapılabildiği gibi, herhangi bir problemi bulunmasa da 40 yaşını yaşan bütün kadınlar tarafından çektirilmelidir. Özellikle 35-40 yaş arası dönem tehlikeli dönemdir ve kadınların kendi elle kontrollerinin yanı sıra Mamografi çektirmeleri de önerilir.

Meme kanserine karşı hiçbir risk faktörü olmayan kadınların belirli periyotlarsa Mamografi çektirmesi önlem açısından gereklidir. 40 yaş üzeri bayanlar 2 yılda bir, 50 yaş üzeri bayanlar ise yılda bir kez Mamografi çektirerek meme kanserine karşı tedbirli olabilirler.

Tam olarak risk altında olduğu düşünülmese de, uzak akrabalarında meme kanseri olduğunu bilenler, aynı zamanda erken adet ve geç menopoz gibi durumları bulunanlar 40 yaşından sonra 2 yılda bir yerine her yıl bir kez mamografi çektirmelidirler.

Mamografi

Aile bireyleri içerisinde, yakın akrabaları arasında meme kanseri oluşumu bulunanlar ciddi risk altındaki kişilerdir. 35 yaş ve üzerindeki bu kişilerin düzenli olarak mamografi çektirmeleri önerilir.

Mamografi Çekimi Nasıl Yapılır?

Mamografi çekimi kadınlar arasında tedirginlik yaratan durumlardan biri oluyor. “Mamografi acıtır mı?” en sık rastlanan sorulardan biriyken, çok düşük doz ışın kullanılarak yapılan bu çekim işleminde memelerin sıkıştırılması işlemi rahatsızlık yaratsa da, herhangi bir acı söz konusu olmuyor.

Mamografi sırasında memelerin sıkıştırılarak meme dokusunun üst üste gelmesi engelleniyor. Bu sayede meme dokusu tamamen incelenebiliyor ve 0.5 cm altındaki oluşumları bile görmek mümkün oluyor.