İÇERİK KATEGORİLERİ

Rahim Yumuşaması Nedir?

Hamilelikte rahmin yumuşaması son derece normal bir durumdur. Her anne adayında rahim yumuşaması aynı dönemde meydana gelmeyebilir. Bazı anne adaylarında yumuşama doğuma saatler kala dahi gerçekleşebilirken bazı anne adaylarında rahim yumuşaması doğuma bir hafta kala da gerçekleşebilir.

Hamileliğin son dönemlerinde rahim yumuşaması meydana gelir. Bu durum rahmin kendini doğuma hazırlamaya başlamasından kaynaklanmaktadır. Rahimde yumuşama doğumdan bir hafta önce olabileceği gibi sadece saatler önce de meydana gelebilir. Ancak genellikle gebelikte rahim yumuşaması doğumdan birkaç gün önce olur.

Gebelikte Rahim Neden Yumuşar?

Rahim Yumuşaması

Yumuşama hem doğumun daha kolay gerçekleşmesi hem de doğum esnasında bebeğin dışarıya doğru hareket edebilmesi açısından önem taşır. Doğuma saatler kala rahimde yumuşama ile beraber açılma da meydana gelmektedir.

Rahim Yumuşaması ve Doğum

Ancak belirli bir açılma meydana geldikten sonra doğum başlar. Bu nedenle rahimde yumuşama veya açılmanın meydana gelmesi doğumun hemen gerçekleşebileceği anlamına gelmez. Rahim ağzı eşzamanlı olarak incelmeye başlar. Bu durum beraberinde kasılmaları getirir ve kasılmalar sayesinde bebeğin aşağı yönlü hareket mekanizması çok daha kolay gerçekleşir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR