Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi, yumurtanın gelişimi, yumurtaların toplanarak döllenmesi ve embriyo gelişiminin tamamlanması süreci aşamalarından oluşur. Kadının hastanede kalmasına gerek duyulmaz. Yumurta gelişimi süresi boyunca kan tahlili ve bazı ultrasonografi takipleri edilir. Uygulama süreci 15 gündür. Uygulama işlemlerinde çiftlerin günlük hayatlarının akışı normal seyrinde devam eder. Hastanede kalmadan kısa sürede işlem yapılır.

Tüp bebek tedavisi aşamaları şu şekilde gerçekleşir:

  • Yumurta gelişimi
  • Yumurtaların toplanması
  • Yumurta döllenmesi
  • Embriyo gelişimi
  • Embriyo transferi

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çocuk sahibi olunabilmesi için adımlar sırayla uygulanır, ancak hiçbir işlemde hastanede yatmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Yumurta gelişim sürecinde daha sık hastanede bulunmak gerekebilir. Günlük ya da gün aşırı kan takibi ya da ultrason uygulamaları yapıldığı durumlar olabiliyor.

Tedavi için hastanede geçirilen süre en aza indirilmeye çalışılıyor, çiftlerin çocuk sahibi olmak isterken yaşamlarını etkileyecek şekilde hastanede bulunmaması için hassas davranılırken, genel olarak toplam süreç 15 gündür. Aşamaların tek tek gerçekleştirilmesi, incelemelerin yapılması ve transfer sağlanarak embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi ortalama 15 günlük bir süre zarfını kapsamaktadır.