Hamilelikte Böbrek Büyümesi

Hamilelikte bazı hormonol değişimler sonucunda anne adayının böbreklerinde genişleme yaşanır. Hamilelik dönemde yaşanan bu durumların bazıları normaldir. Sağ böbreğin genişlemesi daha fazla olup, hamileliğin bitmesiyle normal haline kısa sürede döner. Enfeksiyon ya da idrar yollarının dar oluşuna bağlı olarak böbreğin genişlemesine semtopatik hidronefroz adı verilir. Ağrı durumlarında, ateş ve ishal durumları ortaya çıkar.

Tüm diğer rahatsızlıklar gibi hamilelik süresince karşılaşılan böbrek büyümesi kişinin bedensel ve ruhsal sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmayıp hamilelik döneminde böbrek büyümesiyle tanışan anne adayları paniğe ve moral bozukluğuna kapılmamalıdır. Erken tanı ve tedaviyle önlenebilen bu rahatsızlık geç kalındığında ne yazık ki kalıcı hasarlar bırakabilir.

Hamilelikte Böbrek Büyümesi

Böbrekte kalıcı hasarlar bırakabilen bu rahatsızlık, idrarın böbrekte birikmesiyle ortaya çıkar. Daha sonra ağrılı ve sancılı idrar yapmalarıyla devam edebilen bu hastalık, hamilelik döneminde olduğunda büyük sorunlarla karşılaşmaya sebep olur.

Uzmanların her gün geliştirdiği teknikler sayesinde böbrek büyümesi kontrol altında tutularak annenin ve bebeğin sağlığını riske düşürmeyecek çalışmalar mevcuttur.