Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemindeki kalça ağrısı anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda ortaya çıkabilen bir problemdir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde daha da fazla olabilme riski olan hamilelikteki kalça ağrılarına dair merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça ağrıları, bel ağrılarına göre daha fazla görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunun altında ise pek çok farklı sebep yatabilmektedir. Kalça kemiğinin ağrımasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

 • Hamilelik döneminde genişleyen rahim vücudun ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Rahim büyüdükçe leğen kemiğini omurgaya bağlayan eklemler ve siyatik sinirlerin üzerinde baskı oluşur. Bu sebeple, bacakların arkasından kalçalara doğru karıncalanmalar, uyuşmalar ve ağrılar ortaya çıkabilir.
   
 • Hormon seviyesindeki dalgalanma, vücuttaki sıvı tutulumunun da yarattığı stres ile birleştiği zaman hamilelikte kalça ağrısı ortaya çıkabiliyor.
   
 • Östrojen, progesteron ve relaksin hormonlarındaki artış da eklemlerin gevşemesine sebep olabiliyor. Gevşemeye sebep olarak bel, kalça ve bacaklarda ağrılar meydana gelebiliyor.
   
 • Hamilelikte D vitamini eksiği yaşayan kişilerin leğen kemiği ve kalça bölgesindeki ağrıları daha da şiddetlenebiliyor.
   
 • Erken tanı koyulmazsa ve gerekli önlemler alınmazsa geçici kemik erimesi hamilelikte kalça ağrısına sebep olabiliyor.
   
 • Doğum için hazırlık yapan vücut, bağ dokularında gevşemeye yol açarak kalça ağrısına da zemin oluşturuyor.
   

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Ağrıların başlama süresi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat yine de net bir dönem belirtmek gerekirse hamilelikte kalça ağrıları genel olarak karnın büyümeye başladığı 2. trimester döneminde başlıyor diyebiliriz.

Ağrılar 3. trimester’de yaşandığı zaman özellikle hamileliğin son ayında kalça batmaları da ortaya çıkabiliyor. Hamilelikte sol kalça ağrıları, sağ tarafa göre daha fazla görülüyor.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Yürüyememe Sorunlarına Yol Açar mı?

Evet. Hamilelik döneminde kalça kemiği ağrısı çeken kişilerin hareketleri kısıtlanır. Bu tür ağrılarda kişiler yürümede zorluk yaşayabilirler.

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • D vitamini ve kalsiyum eksikliğinden dolayı bir ağrı yaşanıyorsa ilk önce bu eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.
   
 • Kilo fazlalıkları varsa kişilerin fazla kilolarından kurtulması gerekir.
   
 • Sık sık yürüyüş yapmak hamilelikte kalça ağrısına iyi gelir.
   
 • Sandalyelerde otururken bel yastığı kullanmalısınız.
   
 • Gün içerisinde sık sık dinlenmelisiniz.
   
 • Oturduğunuz zaman uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalmamalı ve sık sık pozisyon değiştirmelisiniz.
   
 • Doğum zamanı yaklaştığı zaman yan yatış pozisyonunu tercih etmelisiniz. Yan yattığınız zaman kalça ağrılarınız artıyor ise belinizin arkasına hamile yastığı koyarak destek yapabilirsiniz. Böylelikle kalçanıza binen yük de azalacaktır.
   
 • Günde 1 veya 2 saat aralıklarla 20 dakikayı aşmayacak şekilde soğuk ya da sıcak kompres yapabilirsiniz.
   
 • Koltuk değneği ve yürüteç gibi aletler kullanarak eklemlere binen yükün azalmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikteki kalça ağrılarına en etkili çözüm bol bol egzersiz yapmaktır. Vücudunuzun bu süreçte değişen ihtiyaçlarına yönelik olarak yapabileceğiniz egzersizler, ağrılarınızın hafiflemesini sağlar ve vücudunuzu güçlendirir. Hamilelikte bel ağrısı genellikle aynı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Hamilelik döneminde kalça ağrılarından egzersizler sayesinde kurtulabilirsiniz. Pelvik egzersizleri en az fizik tedavi ve ilaç tedavileri kadar etkilidir.

Egzersizler sırtınızı dik bir şekilde tutarak ayakta ya da ellerin ve dizlerin üzerinde emekleme pozisyonunda yapılabilmektedir. Pelvisin ön ve arkaya sallanabilmesini sağlayan bu egzersizi çalışıyor olsanız bile gün içerisinde kolaylıkla vakit bularak yapabilirsiniz.

Bu hareketlerin yanı sıra kalça ağrısı tedavisinde masaj terapisi, yüzme, sıcak ya da soğuk kompres gibi uygulamalar da siyatik belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Kalçanıza yansıyan bir ağrı mevcut ise ağrının asıl kaynağını bularak buna göre tedavi uygulanması gerekmektedir.

Kalça eklemi ileri derecede yıpranan ve ağrıları bu yöntemler ile giderilemeyen kişilere ise cerrahi müdahaleler yapılması gerekebilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Doktorlar, hamilelikte kalça ağrısı yaşayan kişilerin bu durumu ciddiye alması gerektiğini söylüyor. Kalça kemiği ağrısı tedavisi edilmediği zaman erken yaşta kemik erimesi, kalça eklemlerinde kırıklar ve dejenerasyon sorunları meydana gelebilir.