İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte Kum Dökmek

Halk arasında kum dökmek olarak adlandırılan taş düşürmek aslında gebelik döneminde sık yaşanan bir durum. Yaklaşık olarak her 150 anne adayından biri hamilelik döneminde böbrek taşı sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Hamileliğin böbrek taşı oluşumuna neden olduğuna dair bir veri henüz yok. Sadece gebelikle beraber idrar kanalları gevşiyor ve taş kanalına daha kolay düşebiliyor. Mevcut taşlar gebelik döneminde ortaya çıkıyor da diyebiliriz.

Hamilelikte Kum Dökmek

Gebelikte Böbrek Taşı Teşhisi Nasıl Konur?

Hamilelik döneminde böbrek taşı teşhisi koymak aslında kolay olmuyor. Çünkü bu rahatsızlığa dair belirtiler, gebelik döneminde her anne adayının yaşadığı belirtiler ile oldukça benzer yönlere sahip. Aslında böbrek taşını anında teşhis edebilen bilgisayarlı tomografi, intravenöz pyelografi ya da floroskopi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Ancak anne karnındaki bebeğe zarar verebileceği için bu yöntemler teşhis için pek tercih edilmiyor. Hastanın şikayetleri ve bebek için güvenli olan MR yöntemi daha sık tercih edilir.

Gebelikte Böbrek Taşı

Hamilelikte Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi şeklini belirleyen, anne adayının genel sağlık durumu, kaç haftalık hamile olduğu, böbrekteki ya da idrar yolundaki taşın büyüklüğü oluyor. Genellikle ağızdan ilaç kullanma yöntemi ile tedavi uygulanıyor. Kullanılan ilaç böbrek taşının düşmesini sağlayarak yaşanan şikayetlerin ortadan kalkmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca ilaç anne karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermiyor.

Bazı anne adaylarında ise ilaç tedavisi ile birlikte ek tedavi yöntemlerinin de kullanılması gerekebiliyor. Örneğin üreteral stent takılması sıklıkla tercih edilebilen bir ek yöntem olabilir. Bu yöntemde katater ve lastik bir boru hastanın içerisine yerleştiriliyor ve gebelik süresince kalması sağlanıyor. Böylece anne adayının şikayetlerinin doğuma kadar ortadan kalkması hedefleniyor. Doğumdan sonra ise kesin tedaviye başlanıyor. İleri teknoloji ile geliştirilen lazer cihazları ile de ek bir tedavi uygulanması mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR