Nazal Burun Kemik Ölçümü

İkili testler ve üçlü testler anne karnındaki bebeklerin sağlık durumu hakkında önemli veri kaynaklarıdır. Bu testler içerisinde en önemli olanlar bebeğin ense kalınlığı ölçümü ile nazal burun kemiğinin ölçümüdür. Bu iki testin sonucu birlikte değerlendirilir ve bebekte down sendromu şüphesinin olup olmadığına kanaat getirilebilir. Bu yüzden ikili ve üçlü tarama testlerinin doğru zamanda yapılması da büyük önem taşır.

Anne karnındaki bebeklerin burun gelişimleri, sağlıkları konusunda büyük bir veri kaynağı olabiliyor. Özellikle trizomi 21 ya da down sendromu tespitinde bebeklerin nazal kemik ölçümü sonuçları ele alınır. Çünkü yıllar önce yapılan bir araştırmada bebeklerin anne karnındaki ilk aylarda burun kemiklerinin down sendromu söz konusu olduğunda yeterince gelişmediği tespit edildi.

Nazal Burun Kemik Ölçümü

Nazal Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bebeklerin henüz anne karnındayken down sendoromu şüphesinin olup olmadığı bu sayede kolaylıkla anlaşılabiliyor. Gebeliğin 15. haftası ila 22. haftası arasında ultrason muayenesi yapılarak bebeğin burun kemiği ölçümü gerçekleştirilir. Ancak burun kemiğinin ölçüsü tek başına değerlendirilmez.

Kuvvetli bir down sendromu şüphesi için bebeğin ense kalınlığının ölçümü de önemlidir. Bunun için gebeliğin 11. haftası ila 14. haftası arasında yapılan ense kalınlığı ölçümü ile burun kemiği ölçüsü birlikte değerlendirilir.