Öykümün Doğum Öyküsü

Merhaba sevgili anneler ve anne adayları... Doğum hikayemi benim yaptığım hataları yapmayın diye yazmaya karar verdim. Çok tatlı bir kızım oldu hayalimden farklı bi şekilde Dünya'ya geldi ama olsun Elhamdülillah sağlıklı.

Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren hep normal doğum hayal ettim. Kızımı ilk ben görecektim, doğar doğmaz göğsüme koyacaklardı, onu kucağıma alarak doğumhaneden çıkacaktım ne yazık ki olmadı sezaryen oldum.

Doğum yaklaştıkça doktorum her muayeneye gittiğimde normal doğum mu istiyorsun diye sormaya başladı. Çok tuhaf değil mi sezaryen zorunlu durumlarda yapılır ama öyle olmuş ki her önüne geleni sezaryen yapıyorlar.

40. Haftamda gece 4.30'da bel ağrısıyla uyandım tuvalete gittiğimde doğum nişanı gelmişti. Yatağın üzerine oturup hastaneye gitsem mi beklesem mi diye düşündüm ve her anne gibi ya kanama sebebi başka bişeyse diye korkup eşimi kaldırdım. Acil doktoru ultrasonla baktı bebek gayet iyi dedi ebe baksın yinede ama eve git sonra dedi.

Öykü Bebegin Öyküsü

Ebe bir parmak açıklığın var NST de sancın çıktı gitme dedi. Ben sanki başıma geleceği biliyordum, iyiyim yollayın boşuna yatırmayın dedim doktorumun kızacağını söyleyerek beni yollamadılar.

Aradan bir kaç saat geçti ve bana suni sancı teklif ettiler, eşim sinirlendi tabi hemen kolayına kaçıyorsunuz diye neyse sancım artmadı artmayınca saat öğlen 1'de suni sancıyı kabul ettim sezaryenden iyidir dedim.

4 saat takılı kaldı ama bana sancı hiç gelmedi, açıklığımda ilerlemedi. Doktor geldi bebek aşağı inemiyor her ikinizde iyiyken alalım yoksa sıkıntı olur istersen 10 saat daha bekleyelim ama acil sezaryen olabilir gerek yok dedi. Ben de korktum maalesef tecrübesizlik. Ağlamaya başladım tabi eşimde ağladı beni öyle görünce.

Eşim çok Israr etti ameliyata girmek için izin vermedi doktor ve epidural bile teklif etmedi direk genel anesteziye aldı o anki moral bozukluğundan aklıma bile gelmedi benim hakkı yoktu bu kadarına özel hastaneydi çünkü. Eşleri alıyorlardı normalde bir aceleye getirdi doğumumu ama iyiydik bebeğimde bende gerek yoktu böylesine ölümlük hastalar gibi.

Sonradan duydum ki doktor zaten hep sezaryen yapıyormuş 2 hastanede çalışıyordu ertesi günde benim hastanemde değildi doğumun uzayacağını anladı olanlar oldu kendimi suçluyorum sürekli bu kadar güvendiğim ve yeterince araştırmadığım için.

Siz siz olun asla güvenmeyin ve irdeleyin her söylediklerini. Normal doğumdan vazgeçmeyin sezaryen çok zor. Sezeryandan sonra normal doğum yapılabileceğini unutmayın son ana kadar normal doğumdan vazgeçmeyin.

Rabbim yavrularımıza sağlıklı uzun ömürler versin.


<< Önceki Hikaye Sonraki Hikaye >>